RAPORT

Prorosyjska era Tuska

850 tysięcy wniosków o wakacje kredytowe

850 tysięcy wniosków o wakacje kredytowe (fot. Shutterstock/Watchara Ritjan)
850 tysięcy wniosków o wakacje kredytowe (fot. Shutterstock/Watchara Ritjan)

Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach – poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że spodziewa się, iż zdecydowana większość osób skorzysta z takiego rozwiązania.

Premier: Kredyt miał być szansą na własny dom, a nie kulą u nogi

– Wakacje kredytowe to oddech finansowy dla tych, którzy mają najtrudniej. Jeszcze w tym roku będzie można zawiesić spłatę czterech rat kredytu. W...

zobacz więcej

Pietraszkiewicz w środę w TVN24 był pytany o to, ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe. – Myślę, że w chwili, w której rozmawiamy, tych wniosków jest ok. 850 tys. złożonych we wszystkich bankach – powiedział. Jak dodał, dla banków „było to ogromne wyzwanie techniczne, logistyczne”.


Zapytany o liczbę wniosków, które mogą być złożone, odparł: „Myśmy szacowali, że będzie to ok. 85 proc., a nawet zbliżymy się do 95 proc. wszystkich uprawnionych”.


 Dodał, że „uprawnionych jest ok. 2 mln 100 tys. – tyle jest umów kredytowych”. – Spodziewamy się, że zdecydowana większość osób skorzysta z tej możliwości – ocenił. Pietraszkiewicz zapewnił, że sektor bankowy jest płynny. Jak mówił, porównując stosunek kredytów do depozytów, to kredyty stanowią 74-75 proc. 


– Można powiedzieć, że jest poważna nadwyżka depozytów w sektorze bankowym – wskazał.

Wakacje kredytowe. Dyrektor jednego z banków: Bardzo duże zainteresowanie [WIDEO]

Od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe. O ogromnym zainteresowaniu wśród klientów mówił w rozmowie z TVP Info dyrektor biura klienta...

zobacz więcej

Straty banków


W ocenie szefa ZBP, inicjatywa wakacji kredytowych „bardzo mocno rzutuje na koszty banków i na koszty innych klientów, tych, którzy nie są beneficjentami tego rozwiązania”.


 – Pamiętajmy, że to jest system naczyń połączonych i poważną część kosztów poniosą zarówno deponenci, jak i inni kredytobiorcy – wskazał. Przekazał, że deponenci „to kilkanaście milionów osób, blisko 20 mln, którzy chcieliby otrzymywać wyższe oprocentowanie za swoje depozyty”. A inni kredytobiorcy – jak mówił – chcieliby płacić mniej za kredyty.


Zdaniem Pietraszkiewicza, jeśli banki przez 2 lata nie otrzymają w terminie miesięcznych rat od kredytobiorców, „poniosą z tego tytułu ogromne koszty”, które według szacunków NBP i ZBP mają sięgać ok. 20 mld zł.


– Wiele banków w tym roku będzie musiało wykazać i wykaże straty. Rentowność polskiego sektora bankowego w dalszym ciągu bardzo mocno się obniży – powiedział Pietraszkiewicz.


Klienci banków mogą od 29 lipca składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej