RAPORT

Pogarda

Białoruś. Na lotnisku w Homlu lądował rosyjski samolot. Wiadomo, co przewoził

System rakietowy S-300 (fot. RIA Novosti via Getty Images)
System rakietowy S-300 (fot. RIA Novosti via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Wojsko Putina ściąga na Białoruś rosyjskie rakiety. Na lotnisku w Homlu, blisko granicy z Ukrainą, lądował samolot transportowy Ił-76 należący do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Miał dostarczyć pociski rakietowe dla wyrzutni S300 i S-400 – podaje niezależny kanał „Biełaruski Hajun”.

Żaryn: Operacja prowadzona od roku na granicy z Białorusią jest typowa dla agresji hybrydowej

Operacja destabilizującą granicę Polski z Białorusią jest prowadzona metodami typowymi dla agresji hybrydowej – ocenił rzecznik prasowy ministra...

zobacz więcej

Według tych doniesień rosyjski samolot lądował w poniedziałek po południu na kontrolowanym przez siły rosyjskie lotnisku wojskowym Ziabrauka. 

 

„8 sierpnia około 15:30 na lotnisko Homel przyleciał Ił-76 Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej o numerze identyfikacyjnym RA-78842 i odleciał około 18:05. To już trzeci Ił-76 z SPK Federacji Rosyjskiej, który latał do Homla w ciągu ostatnich trzech dni i tym razem mamy powody sądzić, że samolot mógł przywieźć nową partię pocisków dla obrony przeciwlotniczej S-300/400 do Homla” – podano w raporcie, którego treść przekazuje Biełsat. 

 

Po lądowaniu samolotu w pobliżu transportu poruszały się dwie ciężarówki, z których każda przewoziła po cztery pociski.

Białoruś. Władze zrównały z ziemią mogiłę żołnierzy AK

Reżim Aleksandra Łukaszenki zniszczył kolejne miejsce pamięci poświęcone żołnierzom Armii Krajowej. Tym razem autorytarne władze zburzyły pomnik na...

zobacz więcej

„Trasa pojazdów powtarzała tę, która miała miejsce 5 sierpnia, kiedy Ił-76 Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych już dostarczył do Homla partię pocisków do systemu obrony powietrznej S-300/400 (ten sam Ił-76 RA-76604 Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych po raz ostatni przyleciał do Homla 7 sierpnia, o godzinie 07:00 i wyleciał o 08:20). Tak więc, podobnie jak ostatnim razem, możemy założyć, że pojazdy mogły przewozić pociski na lotnisko Ziabrauka, które jest kontrolowane przez Siły Zbrojnych Rosji” – podkreślono. 

 

Kanał „Biełaruski” Hajun to projekt białoruskich opozycyjnych blogerów, którzy monitorują ruchy i działania wojsk rosyjskich na terytorium Białorusi. 

 

Za przekazywanie informacji o ruchach wojsk rosyjskich i białoruskich na Białorusi reżim Aleksandra Łukaszenki prześladuje obywateli. Biełsat przypomina, że w ostatnich tygodniach wydano skazano na 1,5 i 3 lata więzienia dwie osoby za przesłanie zdjęć rosyjskiego sprzętu na Białorusi „mediom ekstremistycznym”.

W pobliżu granicy z Ukrainą znajduje się kilka batalionów armii białoruskiej. Wzmacniają odcinek granicy w obwodzie brzeskim i homelskim oraz podejmują próby przeprowadzenia rozpoznania powietrznego na terenach przygranicznych z Ukrainą i Polską. 


Chociaż białoruska armia nie wsparła sił Kremla w inwazji na Ukrainę, władze w Mińsku udostępniły terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosyjskie wojska dokonywały też stamtąd ostrzałów w kierunku ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej