RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rasistowska przemoc codziennością w Niemczech. Ataki coraz bardziej brutalne

Coraz częstsze ataki rasistowskie w Niemczech (fot. Hannibal Hanschke/Getty Images)
Coraz częstsze ataki rasistowskie w Niemczech (fot. Hannibal Hanschke/Getty Images)

Statystycznie w Niemczech atakowanych jest dwóch azylantów dziennie. W pierwszej połowie 2022 r. władze odnotowały 424 takie przestępstwa. To mniej niż w tym samym okresie 2021 roku, jednak ataki stały się bardziej brutalne. „To pokazuje po raz kolejny: rasistowska przemoc jest częścią codziennego życia w Niemczech” – komentuje dla „Sueddeutsche Zeitung” rzeczniczka Partii Lewicy ds. polityki uchodźczej Clara Buenger.

Niemieccy policjanci oskarżeni o rasizm i antysemityzm. Mieli podżegać do przemocy

Niemiecka prokuratura postawiła zarzuty pięciu funkcjonariuszom policji z Frankfurtu nad Menem, należącym do grupy czatowej, której członkowie...

zobacz więcej

W pierwszej połowie 2022 r. władze odnotowały 424 ataki na osoby ubiegające się o azyl w Niemczech, czyli o około jedną czwartą mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. 


W pierwszym półroczu 2021 roku było 576 takich zdarzeń – wynika z odpowiedzi Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na zapytanie Partii Lewicy, o której poinformowała gazeta „Neue Osnabruecker Zeitung”.


Sprawcy, w większości prawicowi ekstremiści, byli jednak brutalniejsi. 86 ofiar zostało rannych w atakach poza miejscami zakwaterowania osób ubiegających się o azyl. Jest to wyraźny wzrost w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, kiedy to ranne zostały 62 osoby. 


Prawie jedna czwarta przypadków dotyczyła aktów przemocy, takich jak podpalenia, napaści oraz użycie materiałów wybuchowych i broni. Ponadto w pierwszej połowie doszło do 43 ataków na schroniska dla uchodźców, a także 12 ataków na organizacje pomocowe i wolontariuszy, pomagających azylantom.


„To pokazuje po raz kolejny: rasistowska przemoc jest częścią codziennego życia w Niemczech” – komentuje rzeczniczka Partii Lewicy ds. polityki uchodźczej Clara Buenger, cytowana przez portal gazety „Sueddeutsche Zeitung”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej