RAPORT

Pogarda

Rosyjscy turyści w popłochu uciekają z Krymu. Ukraińcy bezwzględni dla Amnesty International [WIDEO]

Seria eksplozji na Krymie (fot. PAP, EPA/Press Crimea)
Seria eksplozji na Krymie (fot. PAP, EPA/Press Crimea)

Najnowsze

Popularne

Na terenie bazy wojskowej Nowofiodorowka na okupowanym przez Rosjan Krymie doszło do kilkunastu silnych wybuchów. Odpoczywający na okolicznych plażach Rosjanie byli przerażeni, a wielu turystów w pośpiechu opuściło już półwysep. „Cześć Amnesty International, zastanawiamy się czy napiszecie raport o tym, że Rosjanie umieszczają swoje bazy wojskowe na Krymie w tak bliskiej odległości od ludności cywilnej” – komentują Ukraińcy wytykając międzynarodowej organizacji ostatni kontrowersyjny raport.

Eksplozje na Krymie. Doradca Zełenskiego stawia sprawę jasno

Ukraina nie bierze odpowiedzialności za wtorkowe eksplozje w rosyjskiej bazie lotniczej na Krymie – oświadczył doradca prezydenta Wołodymyra...

zobacz więcej

„Żadnych więcej zdjęć w bikini na plaży 2022. Rosjanie pospiesznie opuszczają Krym mostem krymskim” – napisali dziennikarze redakcji „Kyiv Post”. Opublikowali przy tym nagranie jednego z mężczyzn, który również próbuje opuścić ukraiński półwysep okupowany przez Rosjan.


„Tu jest ogromny korek” – mówi autor filmu pokazując stojące jeden za drugim samochody.


Zobacz także ->  Eksplozje w rosyjskiej bazie na Krymie. Turyści w panice uciekają z plaży [WIDEO]

 

Przypomnijmy, że na rosyjskim lotnisku wojskowym w Nowofedoriwce na zachodnim brzegu Krymu doszło we wtorek do serii wybuchów.


Na lotnisku płonął magazyn z amunicją i pas startowy – podały ukraińskie media. Niektóre doniesienia wskazują na zniszczenie samolotów i śmigłowców. Od pozycji ukraińskich na linii frontu w obwodzie chersońskim Nowofedoriwkę dzieli około 200 km w linii prostej.


– Ukraina nie bierze odpowiedzialności za wtorkowe eksplozje w rosyjskiej bazie lotniczej na Krymie – oświadczył we wtorek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak i zasugerował, że za atak mogą być odpowiedzialni partyzanci.


Czy AI potępi Rosjan tak, jak Ukraińców?


Ukraińcy nie kryją zadowolenia, ale zwracają się też do Amnesty International.

Dlaczego politycy PO sprzeciwiają się CPK? Horała: W tym tkwi sedno

Już w 2018 roku pomysł budowy CPK krytykował Rafał Trzaskowski, argumentując że jest niepotrzebny, skoro „nowe lotnisko powstaje w Berlinie”. Teraz...

zobacz więcej

Przypominają, że w obszernym raporcie organizacja napisała ostatnio, iż wojsko ukraińskie narusza prawo konfliktów zbrojnych przeprowadzając ataki z terenów gęsto zaludnionych. Amnesty International stwierdziła nawet, że „rosyjskie uderzenia wynikają” z działań wojsk ukraińskich.


Teraz to Ukraińcy pytają, czy powstanie raport o tym, że Rosjanie ulokowali swoje bazy wojskowe tuż obok obiektów cywilnych i kurortów turystycznych. „A może agresorowi wolno, a broniącemu się nie?” – pytają.


Zobacz także ->  Zełenski: Wiem, że wrócimy na ukraiński Krym [WIDEO]

 

„Gdzie jest Amnesty International? Rosyjscy turyści na okupowanym Krymie są zagrożeni przez rosyjskie siły zbrojne znajdujące się w ich pobliżu” – napisała na Twitterze Daria Kaleniuk, prezes ukraińskiego Anti-Corruption Action Centre.


Ukraina chce odzyskać Krym


Za wybuchami w rosyjskiej bazie wojskowej stoją Siły Zbrojne Ukrainy, które w tej operacji użyły tylko ukraińskiego sprzętu – poinformował we wtorek „New York Times”, powołując się na anonimowe źródło w ukraińskim wojsku. Ani Rosjanie, ani Ukraińcy oficjalnie nie potwierdzają tych doniesień.

Kompromitacja Budki. Myślał, że internauci nie zauważą

„Mały, rodzinny sklep na północy Mazowsza” – napisał Borys Budka z PO i pokazał zdjęcie kartki, którą mieli rzekomo przygotować zwykli...

zobacz więcej

– Wybuchy, do których doszło we wtorek na rosyjskim lotnisku wojskowym na okupowanym przez Rosjan Krymie, są przypomnieniem o tym, do kogo należy półwysep – oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.


„Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ludności Rdzennej. W Ukrainie za taką uważa się Tatarów krymskich, Karaimów i Krymczaków. A dzisiejsze wybuchy w Nowofedoriwce to kolejne przypomnienie o tym, czyj jest Krym. Bo to jest Ukraina!” – napisała Wereszczuk na Telegramie.


Zobacz także ->  Ukraina eliminuje rosyjskich agentów


Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wojna, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie, musi skończyć się wyzwoleniem Krymu z rosyjskiej okupacji. 


Ukraiński prezydent w wystąpieniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych zapewniał, że Półwysep zostanie przez Ukrainę odzyskany.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej