RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rekordowe ceny na rynku mieszkaniowym. „Deweloperzy budują mniej i kuszą bonusami”

Deweloperzy budują mniej mieszkań (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Deweloperzy budują mniej mieszkań (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Rekordowe ceny i popyt przyduszony przez wysokie stopy procentowe przemeblowują rynek. Deweloperzy budują mniej i kuszą bonusami – donosi w środę „Dziennik Gazeta Prawna”.

Analitycy: Mieszkania stanieją

Osłabiony popyt na nieruchomości powoduje, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym wyhamowują. W drugiej połowie roku zaczną spadać – uważają...

zobacz więcej

Gazeta podaje, że od stycznia do czerwca na sześciu największych krajowych rynkach sprzedano 19 727 lokali. „To najsłabszy wynik od co najmniej 2015 r.” – wynika z danych zebranych przez Tabelaofert.pl przy współpracy z REDNET Consulting, które publikuje dziennik.

 

„DGP” zwraca uwagę, że taka sytuacja sprawiła, że deweloperzy zostali zmuszeni do większego wysiłku przy konstruowaniu oferty. „Efekt: od początku wakacji mieszkanie można kupić z rabatem lub bonusem” – wyjaśniono w środowym artykule.

 

„W Robyg ceny spadły o 5 proc. Poza tym firma wprowadziła korzystniejszy dla klientów harmonogram rozliczeń – 80 proc. ceny klient płaci dopiero po zakończeniu budowy” – wskazuje dziennik.

 

Czytaj także: Potężny spadek sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym

 

„Archicom obniżył ceny wybranych lokali o 43 tys. zł, poza tym oferuje voucher o wartości do 13 tys. na wykończenie mieszkania lub do 7 tys. zł na urządzenia systemu automatyki domowej pozwalające zdalnie zarządzać urządzeniami” – wylicza dalej gazeta. I dodaje, że Grupa Start kusi natomiast rabatem 500 zł za 1 m kw. mieszkania w Krakowie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej