RAPORT

Pogarda

Wielka Brytania planuje przerwy w dostawach prądu

Wielka Brytania musi oszczędzać energię (fot. Pexels)
Wielka Brytania musi oszczędzać energię (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Wielka Brytania planuje w zimie przerwy w dostawach energii elektrycznej dla przemysłu i gospodarstw domowych, kiedy to zimna pogoda może zbiec się z niedoborem gazu – poinformowała agencja Reutera, powołując się na raport agencji Bloomberg News.

Rosjanie zaczynają kraść energię z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Rosja zaczęła proces przyłączania Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy do swojej sieci energetycznej i odłączania jej od sieci...

zobacz więcej

Według najnowszego rządowego scenariusza nawet po uruchomieniu rezerwowych elektrowni węglowych, w najgorszym przypadku niedobór mocy elektrycznej może wynieść około jednej szóstej szczytowego zapotrzebowania – podaje Bloomberg w raporcie.


Przy takim scenariuszu, w połączeniu z temperaturami poniżej średniej i zmniejszonym importem energii elektrycznej z Norwegii i Francji, Wielka Brytania może być narażona na to, że w ciągu czterech dni w styczniu będzie musiała zastosować środki nadzwyczajne w celu oszczędzania gazu – stwierdza raport.


Raport Bloomberga pojawia się po tym, jak Bank Anglii ostrzegł w zeszłym tygodniu, że Wielka Brytania jest na drodze do długiej recesji, gdyż bezprecedensowe ceny energii spowodowały, że inflacja zmierza do poziomu 13 procent, a proces decyzyjny w Wielkiej Brytanii został utrudniony przez walkę o fotel szefa rządu, które rozstrzygnięcie nastąpi piątego września – przypomina Reuters.


Podczas gdy rządy europejskie starają się ograniczyć zużycie gazu i zwiększyć zapasy po inwazji Rosji na Ukrainę, rząd brytyjski podzielił się na zwalczające się obozy pod przewodnictwem minister spraw zagranicznych Liz Truss i byłego ministra finansów Rishiego Sunaka, którzy rywalizując o stanowisko następnego premiera, spierają się o to, jak zareagować – wyjaśnia agencja.


Organizacje charytatywne i grupy biznesowe w Wielkiej Brytanii wezwali Liz Truss i Rishiego Sunaka do wyjaśnienia, w jaki sposób pomogą Brytyjczykom poradzić sobie z prognozowanym na październik 82-procentowym wzrostem cen energii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej