RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosjanie zaczynają kraść energię z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Zaporoska Elektrownia Atomowa jest największą siłownią jądrową w Europie (fot. Dmytro Smolyenko/Future Publishing via Getty Images)
Zaporoska Elektrownia Atomowa jest największą siłownią jądrową w Europie (fot. Dmytro Smolyenko/Future Publishing via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosja zaczęła proces przyłączania Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy do swojej sieci energetycznej i odłączania jej od sieci ukraińskiej - poinformował prezes ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin w ukraińskiej telewizji.

Żenujący „dowcip” Tuska: kpi z nazwiska minister klimatu, bo Polska nie chce ponosić konsekwencji niemieckich błędów

„Decyzję podjęła Moskwa. Minister Anna Moskwa” – taką kpinę z nazwiska szefowej resortu klimatu umieścił na Twitterze Donald Tusk. Wszystko...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE 

 

– Personel Rosatomu przekazał do elektrowni specjalny program dotyczący przełączenia Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do Krymu. Warunkiem realizacji tego programu jest uszkodzenie linii łączących Zaporoską Elektrownię Atomową z systemem energetycznym Ukrainy – oznajmił Kotin. 

 

Oświadczył, że w ciągu trzech dni uszkodzono trzy linie elektrowni i teraz przesyła ona energię tylko jedną linią. 

 

Przeczytaj także: Wstrzymano przesył rurociągiem „Przyjaźń”. Na trasie Czechy, Słowacja i Węgry 

 

Wojska najeźdźcy zajęły elektrownię w nocy z 3 na 4 marca. Pod koniec maja Kotin poinformował, że na terenie obiektu znajduje się prawie 500 rosyjskich żołnierzy, ciężki sprzęt (transportery opancerzone, czołgi, pojazdy Ural), materiały wybuchowe i „wszystko to, co nie powinno znaleźć się w elektrowni”. Zaporoska Elektrownia Atomowa została zbudowana w latach 1980-1986 i jest największą siłownią jądrową w Europie. Przed rosyjską inwazją pracowało w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej