RAPORT

Pogarda

Ponad 770 tysięcy obywateli Ukrainy jest zatrudnionych w Polsce

Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Najnowsze

Popularne

Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy jest zatrudnionych legalnie w naszym kraju - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Kompromitacja Budki. Myślał, że internauci nie zauważą

„Mały, rodzinny sklep na północy Mazowsza” – napisał Borys Budka z PO i pokazał zdjęcie kartki, którą mieli rzekomo przygotować zwykli...

zobacz więcej

- Ułatwiamy możliwość zatrudnienia. Nie trzeba żadnych zezwoleń, jest tylko procedura powiadomienia powiatowego urzędu pracy, że dana osoba jest zatrudniona - powiedział wiceszef MRiPS.

- Samych obywateli Ukrainy jest już ponad 770 tys. zatrudnionych legalnie w naszym kraju - dodał Stanisław Szwed.

Jak powiedział gość TVP Info, stopa bezrobocia wynosząca w Polsce 4,9 proc. mówi nam, że jest bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Dodał, że jest to jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Niższe jest tylko w Czechach. W ocenie wiceministra poprawnie zadziałały tarcze rządowe.

Najwięcej pozwoleń na pobyt wydano w Polsce


W 2021 roku Ukraińcy otrzymali najwięcej zezwoleń na pobyt w Unii Europejskiej - 83 procent z nich zostało wydanych przez Polskę. 875 800 Ukraińców otrzymało pierwsze zezwolenia na pobyt w państwach członkowskich Unii Europejskiej, co stanowi największą grupę wśród przyjezdnych. Świadczą o tym dane z Eurostatu 83% zezwoleń dla Ukraińców wydała Polska. Zatrudnienie było głównym powodem wydawania Ukraińcom dokumentów - 88% z nich zostało wydanych z tego powodu.

Łącznie w 2021 r. obywatelom spoza Unii Europejskiej wydano prawie 2 952 300 pierwszych zezwoleń na pobyt. Liczba ta wzrosła o 31% w stosunku do roku 2020.

Polska wydała jedną trzecią wszystkich pierwszych zezwoleń na pobyt w Unii, czyli 33% wszystkich, a kolejne miejsca zajęły Hiszpania i Francja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej