RAPORT

Tusk kontra Tusk

Prezydent USA podpisał ratyfikację akcesji Finlandii i Szwecji do NATO [WIDEO]

– Putin myślał, że nas podzieli, że nas zniszczy. My pokazaliśmy, że jest odwrotnie, ponieważ dostaje dokładnie to, czego nie chciał. Ponieważ chciał finlandyzacji NATO, dostanie NATO-izację Finlandii, oczywiście wraz ze Szwecją – oświadczył prezydent USA Joe Biden podczas uroczystości podpisania ratyfikacji ustawy o przyjęciu obu państw w poczet członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przypomniał, że „Stany Zjednoczone są 23. krajem, który potwierdzi udział Szwecji i Finlandii w najsilniejszym sojuszu obronnym na świecie”.

Akcesja Szwecji i Finlandii do NATO. Prezydent podpisał ustawy w porcie wojennym [WIDEO]

Prezydent podpisał ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO w Porcie Wojennym w Gdyni, na fregacie ORP T. Kościuszko. Wcześniej,...

zobacz więcej

– Od ponad siedmiu dekad siły NATO są fundamentem i podstawą bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, całej Europy i na dobrą sprawę całego świata. Dzięki temu wraz z naszymi partnerami stworzyliśmy świat, który współdzielił naszą wizję i nasze wartości. Dlatego teraz tak ważne jest odstraszanie niebezpieczeństwa, zanim zagrozi ono naszym sojusznikom, naszym obywatelom, naszym interesom – mówił Biden chwilę przed podpisaniem ratyfikacji. 

 

Prezydent wyraził przekonanie, że oba kraje, posiadające silne armie i silne gospodarki, „na pewno sprostają wszelkim wymogom NATO”, a dzięki temu „sojusz będzie silniejszy” i tym samym silniejsze będą również Stany Zjednoczone. 

 

Zwrócił także uwagę na rekordowe – 95-proc. poparcie dla ratyfikacji w Kongresie. – Prawie jednomyślne poparcie z obu stron sceny politycznej pokazuje, że Stany Zjednoczone są zaangażowane w Sojusz Północnoatlantycki. Wraz z naszymi partnerami napiszemy przyszłość, którą to my chcielibyśmy widzieć, którą my chcemy mieć – mówił. 

 

Joe Biden wyraził przekonanie, że „teraz, kiedy Putinowska Rosja niszczy pokój w Europie, kiedy podważa prawa i demokrację, siła Sojuszu Północnoatlantyckiego i nasze zaangażowanie w ten Sojusz jest o wiele ważniejsze niż kiedykolwiek w historii”. 

 

 

– Putin myślał, że nas podzieli, że nas zniszczy. My pokazaliśmy, że jest odwrotnie, ponieważ dostaje dokładnie to, czego nie chciał. Ponieważ chciał finlandyzacji NATO, dostanie NATO-izację Finlandii, oczywiście wraz ze Szwecją – oświadczył. 

 

Prezydent USA zapewnił, że jego kraj zawsze pozostanie wierny zobowiązaniom wynikającym z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, „aby bronić każdego, ale to każdego cala NATO”. – Dlatego też wspólnie z naszymi sojusznikami wzmacniamy wschodnią flankę NATO, jednocześnie wzmacniając nasz potencjał odstraszania przeciwko jakiemukolwiek zagrożeniu i agresji wobec tego Sojuszu – wskazywał. 

 

Przeczytaj także: Szef NATO: Rosja musi przegrać wojnę na Ukrainie

 

Joe Biden poinformował, że zaapelował „do wszystkich sojuszników o przyspieszenie procesu akcesji Szwecji i Finlandii i zakończenie go jak najpilniej”. Całe wystąpienie amerykańskiego przywódcy tutaj: 

teraz odtwarzane
Wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena podczas uroczystości podpisania ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej