RAPORT

Pogarda

Dlaczego politycy PO sprzeciwiają się CPK? Horała: W tym tkwi sedno

Najnowsze

Popularne

Już w 2018 roku pomysł budowy CPK krytykował Rafał Trzaskowski, argumentując że jest niepotrzebny, skoro „nowe lotnisko powstaje w Berlinie”. Teraz inwestycji sprzeciwia się Donald Tusk. – Tutaj leży sedno sprawy. Zmieniamy to, że polskie lotniska są podsystemem niemieckich portów lotniczych – powiedział wiceminister Marcin Horała w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info.

Byli ministrowie infrastruktury żądali debaty ws. CPK. Żaden nie przyszedł na spotkanie

Byli ministrowie infrastruktury wystosowali niedawno do premiera Mateusza Morawieckiego list ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Domagali się...

zobacz więcej

– Żadna inwestycja nie powinna być budowana na krzywdzie ludzi – mówił przed tygodniem Donald Tusk w rozmowie z mieszkańcami Mikołowa. To tamtędy ma przejść kolej szybkich prędkości, łącząca docelowo czeską Ostrawę z Katowicami, a dalej z CPK.


– Kiedy są inwestycje wymagające wywłaszczeń, trzeba z ludźmi rozmawiać – dodał szef Platformy.


Na zarzuty byłego premiera odpowiedział Marcin Horała, który wypowiedź Tuska nazwał „wyjątkowo bezczelną”.


– W przypadku wywłaszczeń dla inwestycji publicznych każdy zgodzi się, że w sytuacji, gdy ktoś nie godzi się na wyprowadzkę, to trzeba taką osobę niestety wywłaszczyć. Najważniejsze jest to, aby taka osoba otrzymała w zamian godziwe odszkodowanie – przekonywał polityk PiS.


– Obowiązujące zasady wywłaszczenia są takie same, jak w czasach gdy premierem był Donald Tusk. Jeśli on teraz mówi, że przy wywłaszczeniu dzieje się krzywda ludzka, to co działo się w czasach, gdy on był premierem? – dodał. 

Horała o CPK: Każdy wywłaszczony otrzyma godziwe odszkodowanie

Chcemy, by osoby wywłaszczone pod budowę CPK, dostały godziwe odszkodowanie, powyżej wartości rynkowej ich nieruchomości – zapewniał we wtorek...

zobacz więcej

Horała mówił także o procedowanej nowelizacji ustawy dotyczącej rekompensat za wywłaszczenia pod inwestycje użyteczności publicznej. Ocenił, że nowe przepisy będą korzystniejsze od obecnie obowiązujących, które funkcjonowały także za rządów PO.


– Proponujemy 120 proc. do wyceny dla nieruchomości niezabudowanych, 140 proc. dla nieruchomości zabudowanych. No to jest lepiej, niż (...) te gołe 100 proc., które obowiązywały za rządów Platformy – stwierdził wiceminister. 


Zdaniem Horały protesty polityków PO przy budowie CPK nie są przypadkowe. 


Już w 2018 roku Rafał Trzaskowski mówił, że „Centralny Port Komunikacyjny jest niepotrzebny, bo nowe lotnisko powstaje w Berlinie”.


– Tutaj mamy sedno sprawy. System lotnisk w Polsce przed 2015 rokiem został zaprojektowany jako podsystem dla Niemiec, czyli małych i rozproszonych lotnisk, które nie mają szans na zbudowanie swojej pozycji i służą do nabijania kieszeni zagranicznym liniom niskokosztowym, a także być hubem przesiadkowym dla Lufthansy – dodał. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej