RAPORT

Pogarda

Kilka ton śniętych ryb w Odrze. WIOŚ zawiadamia prokuraturę

WIOŚ zawiadamia prokuraturę ws. zanieczyszczenia Odry; wyłowiono kilka ton śniętych ryb (fot. PAP/Marcin Bielecki)
WIOŚ zawiadamia prokuraturę ws. zanieczyszczenia Odry; wyłowiono kilka ton śniętych ryb (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu skierował zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przeciw środowisku, co spowodowało zniszczenia w świecie zwierząt w znacznych rozmiarach - podało Radio Zet. Za takie przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

Kompromitacja Budki. Myślał, że internauci nie zauważą

„Mały, rodzinny sklep na północy Mazowsza” – napisał Borys Budka z PO i pokazał zdjęcie kartki, którą mieli rzekomo przygotować zwykli...

zobacz więcej

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Śnięte ryby zaobserwowano m.in. w okolicach Oławy i Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton.

Pod koniec lipca pobrane zostały próby wody w trzech punktach Odry: poniżej Jazu Lipki, na wysokości ul. Na Grobli w Oławie oraz na wysokości miejscowości Łany. Na podstawie pomiarów nie potwierdzono odtlenienia wody w rzece, czyli tzw. przyduchy.

Natomiast wysoki poziom tlenu w wodzie odbiegający od typowych stężeń tlenu w okresie letnim, czyli w warunkach wysokich temperatur oraz niskich stanów wód, brak zakwitu w wodzie, wysoka temperatura wody, wskazywało na jego nienaturalne pochodzenie. Możliwe, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, z której w wyniku reakcji zachodzących w wodzie uwalnia się tlen - informował wcześniej WIOŚ. W dwóch punktach stwierdzono też występowanie mezytylenu, substancji o działaniu toksycznym na organizmy wodne.

Dodatkowe 350 mln zł na podwyżki minimalnych wynagrodzeń w służbie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże dodatkowe 350 mln zł na sfinansowanie podwyżek minimalnych wynagrodzeń w szpitalach. – Zdecydowaliśmy się na...

zobacz więcej

Inspektorzy zwrócili uwagę, że zanieczyszczenie wody, jak i śnięte ryby w Odrze występowały od Jazu Lipki, co wskazuje, że źródła zanieczyszczenia należy identyfikować na wcześniejszych odcinkach Odry - przed granicą województwa dolnośląskiego.

1 i 2 sierpnia pobrane zostały kolejne próbki wody, które obecnie są analizowane.

Jak poinformowało we wtorek Radio Zet, inspektorzy, nie czekając na szczegółowe wyniki badań kolejnych próbek, zdecydowali się zawiadomić śledczych. Zawiadomienie, które WIOŚ skierował do prokuratury dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa przeciw środowisku, co spowodowało zniszczenia w świecie zwierząt w znacznych rozmiarach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej