RAPORT

Tusk kontra Tusk

NSA odrzucił skargę homoseksualnej pary

NSA odrzucił skargę homoseksualnej pary (fot. PAP/Leszek Szymański)
NSA odrzucił skargę homoseksualnej pary (fot. PAP/Leszek Szymański)

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę homoseksualnej pary, która domagała się zarejestrowania ich małżeństwa w Polsce. W sprawie uczestniczyła Prokuratura Regionalna w Warszawie, która zgadza się z decyzją sądu - ustalił portal wPolityce.pl.

Losowanie sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN

Od umieszczenia 82 nazwisk w kulach rozpoczęło się we wtorek losowanie sędziów Sądu Najwyższego do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej....

zobacz więcej

Jak napisał portal wPolityce.pl, „sprawa pary, która wzięła „ślub” w Portugalii zaczęła się w warszawskim Urzędzie Stanu Cywilnego”. „Mężczyźni chcieli zarejestrować swoje „małżeństwo” w Polsce. Urzędnicy warszawskiego ratusza wydali decyzję odmowną. Sprawa trafiła więc do wojewody, ale i ten nie zmienił decyzji USC. Para złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wprawdzie niechętnie, ale odrzucił ją w pierwszej instancji. Niezadowolona para skierowała więc skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił ją, czym zamknął sądową batalię homoseksualistów” - czytamy.

wPolityce.pl informuje, że w sprawie uczestniczyła także prokuratura, która od kilku lat włącza się w podobne postępowania.

Miasto Białystok pozwane za naruszenie RODO

Dziennik Gazeta Prawna opisał sprawę białostockiego dewelopera, który w 2019 złożył w Urzędzie Miasta wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji...

zobacz więcej

Portal przypomina też sprawę, którą niedawno zajmował sie NSA, a która dotyczyła transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka. „W zagranicznym dokumencie „rodzicami” małoletniego uznane zostały dwie kobiety. Urząd Stanu Cywilnego, odmówił wpisania takiego aktu urodzenia do rejestru. Decyzję tę podtrzymał wojewoda oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny” - podano.

„Po wniesieniu przez matkę dziecka skargi kasacyjnej udział w sprawie zgłosił Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Prokurator Generalny. RPO wniósł o rozpoznanie skargi, podnosząc, że odmowa transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka, narusza jego prawa obywatelskie. Prokurator Generalny wniósł o oddalenie skargi. Sprawa stanęła przed NSA, w składzie powiększonym. Sąd w swojej uchwale stwierdził, że niedopuszczalna jest transkrypcja takiego aktu urodzenia, w którym jako rodzice wpisane są osoby o tej samej płci” - pisze wPolityce.pl.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej