RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Pociski przeciwradarowe AGM-88 HARM dla Ukrainy. Pentagon potwierdza

Pentagon potwierdził, że przekazał Ukrainie pociski przeciwradarowe AGM-88 HARM (fot. Shutterstock)
Pentagon potwierdził, że przekazał Ukrainie pociski przeciwradarowe AGM-88 HARM (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Pentagon potwierdził, że USA przekazały Ukrainie pociski przeciwradarowe AGM-88 HARM - podała we wtorek telewizja CNN. Wcześniej po raz pierwszy o dostawach pocisków przeciwradarowych wspomniał podsekretarz obrony ds. politycznych Colin Kahl, nie precyzując jednak, o jakie rakiety chodzi.

Ukraińskie służby specjalne zatrzymały „kreta”

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała pracownika sztabu koordynacyjnego zarządu SBU w obwodzie charkowskim, który był szpiegiem rosyjskich służb...

zobacz więcej

Spekulacje na temat nieujawnionej wcześniej broni przekazanej przez USA rozpoczęły się w ostatnich dniach po tym, gdy rosyjskie konta w serwisie Telegram opublikowały zdjęcia fragmentu rakiety, rzekomo wystrzelonej na rosyjskie pozycje na Ukrainie.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej te doniesienia wydawał się potwierdzać podsekretarz obrony ds. politycznych Colin Kahl. Odpowiadając na pytanie o potencjalne przyszłe dostawy zachodnich myśliwców dla Ukrainy, urzędnik powiedział, że USA już podjęły kroki, by wzmocnić ukraińskie siły powietrzne w inny sposób.

W niedawnych pakietach dołączyliśmy pewną liczbę pocisków przeciwradarowych, które mogą być wystrzeliwane z ukraińskich samolotów i które mogą odnieść pewne skutki dla rosyjskich radarów i innych rzeczy - powiedział.

Manewry lotnicze Białorusi i Rosji przy granicy z Ukrainą

Na jednym z poligonów na Białorusi we wtorek rozpoczęły się ćwiczenia lotnictwa wojskowego i sił obrony powietrznej, które potrwają do czwartku;...

zobacz więcej

We wtorek przedstawiciel Pentagonu potwierdził, że chodziło o rakiety powietrze-ziemia AGM-88 HARM. Pociski te nie były uwzględnione w publicznie udostępnionej liście uzbrojenia przekazanego Ukrainie.

Według informacji zamieszczonych na stronach sił powietrznych USA, zasięg rakiet to ponad 48 kilometrów, choć inne źródła podają, że w pewnych warunkach mogą one razić cele w odległości do 150 km, co byłoby bronią o najdłuższym zasięgu przekazaną przez zachodnich partnerów Ukrainie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej