RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Nie można tolerować kłamstwa, dajcie nam pracować”. Prezes Taurona na konferencji posłów PO [WIDEO]

– Nie można tolerować kłamstwa. To są kłamstwa, panowie wpisujecie się w jakąś rosyjską propagandę – mówił prezes Taurona Paweł Szczeszek, odpowiadając posłom PO, którzy zwołali konferencję prasową przed Elektrownią Jaworzno, należącą do koncernu. Posłowie twierdzili, że chcą „porozmawiać o tym, dlaczego nowoczesny blok energetyczny, który został wybudowany kosztem 6,5 mld zł, znowu nie pracuje”. Blok, jak wyjaśniał wcześniej Tauron, „został wyłączony na kilka dni w związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza”.

Dodatek węglowy - 3 tys. zł. Jakie warunki, kiedy złożyć wniosek? [WIDEO]

Rząd przyjął projekt ustawy o dodatku węglowym – poinformowała minister klimatu Anna Moskwa. Zgodnie z projektem dodatek węglowy w wysokości 3 tys....

zobacz więcej

– Nie wiemy czy to awarie, odstawienia, planowane, nieplanowane, czy to węgiel dobrej jakości czy złej – mówił poseł Wojciech Saługa. – Chcemy właśnie poznać prawdę od decydentów Grupy Tauron, jak również ministra aktywów państwowych, który powinien nam takie informacje udzielić – powiedział były marszałek województwa śląskiego. 

 

Kilka dni wcześniej portal Onet podał, że w bloku w Jaworznie – który od lata 2021 r. do wiosny 2022 r. rzeczywiście nie pracował z powodu usterek – ponownie doszło do awarii, skutkującej przerwą w produkcji prądu. Powołując się na informacje wykonawcy bloku – firmy Rafako – portal niemiecko-szwajcarskiego wydawcy napisał, że może dojść do awarii z powodu złej jakości spalanego węgla. 

 

To na te informacje powoływali się podczas konferencji prasowej w pobliżu elektrowni posłowie Platformy Obywatelskiej, zapowiadając kontrolę poselską w Ministerstwie Aktywów Państwowych, i skarżąc się, że koncern energetyczny nie chce im udostępnić korespondencji z Rafako. 

 

Na konferencję przybyli miejscowi związkowcy, a także prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek, który od wtorku jest również prezesem eksploatującej blok spółki NJGT. – Oprócz tego, że kieruję Grupą Tauron, osobiście pokieruję pracami NJGT. Posiadam odpowiednie uprawnienia energetyczne, mam uprawnienia dyżurnego inżyniera ruchu, będę osobiście nadzorował te prace – poinformował prezes, który również zarzucił posłom PO mówienie nieprawdy. 

 

 


– Nie można tolerować kłamstwa. To są kłamstwa, panowie wpisujecie się w jakąś rosyjską propagandę – ocenił , zapewniając m.in., iż blok w Jaworznie ma odpowiednie zapasy węgla (obecnie 104 tys. ton, wobec minimalnego stanu zapasów rzędu 58 tys. ton) i jest to węgiel o odpowiednich parametrach. 

 

– Pozwólcie nam pracować i dokończyć pracę tego bloku. Na dzisiaj nie ma żadnej awarii - to jest odstawienie w trakcie ruchu regulacyjnego. Kończymy wspólnie z Rafako inwestycję i do końca października mamy na to czas. Proszę nie opowiadać głupot i nie straszyć Polaków – powiedział Szczeszek. 

 

 

Przedstawiciel związkowców z kolei przekonywał, że przedstawiciele największej partii opozycyjnej zamiast bronić polskiego węgla „słuchali Niemców”, którzy mówili, że „ma być zielono”. – Jak ja dzisiaj słyszę, że Platforma czy pan Hołownia ma pomysł na energetykę... pan Hołownia ma też u nas swoich radnych, też im mówiłem, jakie są problemy, to myślą państwo, że się odzywali? – pytał działacz. 

 

– My dziś w związku z tym, że ma być transformacja energetyczna, przygotowujemy Centrum Kompetencyjne, a wyście ludzi zwalniali – mówił do posłów PO. Kiedy Marek Sowa zarzucił związkowcowi mówienie nieprawdy, ten zachęcił, by sprawdzić “w internecie, jakie były decyzje w 2011, 2012 roku”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej