RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Manewry lotnicze Białorusi i Rosji przy granicy z Ukrainą

We wtorek rozpoczęły się manewry wojskowe Rosji i Białorusi (fot. Ministerstwo Obrony Białorusi)
We wtorek rozpoczęły się manewry wojskowe Rosji i Białorusi (fot. Ministerstwo Obrony Białorusi)

Najnowsze

Popularne

Na jednym z poligonów na Białorusi we wtorek rozpoczęły się ćwiczenia lotnictwa wojskowego i sił obrony powietrznej, które potrwają do czwartku; kolejna faza tych manewrów odbędzie się w dniach 22–25 sierpnia w Rosji – poinformował białoruski resort obrony.

Zełenski: Całkowity zakaz podróżowania dla Rosjan powstrzyma aneksję terytorium Ukrainy

Kraje zachodnie powinny nałożyć zakaz podróżowania na wszystkich obywateli Rosji, aby powstrzymać aneksję ukraińskich terytoriów – oświadczył...

zobacz więcej

W przedsięwzięciu o charakterze operacyjno-taktycznym wezmą też udział białoruskie siły radiotechniczne oraz jednostki bojowe Akademii Wojskowej Republiki Białorusi. Drugi etap ćwiczeń zaplanowano na poligonie Aszułuk w obwodzie astrachańskim w południowo-zachodniej części Rosji – powiadomiło ministerstwo w Mińsku.

Resort nie potwierdził, czy w manewrach organizowanych na Białorusi będą uczestniczyły także rosyjskie wojska. Z kolei IAR, powołując się na niezależny białoruski portal Zerkało, informuje, że w manewrach bierze także udział rosyjskie armia.

Chociaż białoruska armia nie wsparła sił Kremla w inwazji na Ukrainę, władze w Mińsku udostępniły terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosyjskie wojska dokonywały też stamtąd ostrzałów w kierunku ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych.– Rosja chce wciągnąć Białoruś w wojnę przeciwko Ukrainie, by uzupełnić swoje braki osobowe, „zutylizować” białoruską armię i wchłonąć Białoruś – ocenił 13 lipca Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy. Pięć dni później szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba zadeklarował, że jeśli wojska Białorusi zdecydują się dołączyć do agresora, Kijów zerwie stosunki dyplomatyczne z Mińskiem.

Z kolei 1 sierpnia W mediach społecznościowych pojawił się wpis rosyjskiego opozycjonisty Andrieja Piontkowskiego. Wg dysydenta pojawiają się sugestie, że Rosja dostarczyła na Białoruś 4 taktyczne głowice nuklearne.

Informacja nie została jednak potwierdzona.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej