RAPORT

Tusk kontra Tusk

Losowanie sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN

Losowanie w SN (fot. PAP/Marcin Obara)
Losowanie w SN (fot. PAP/Marcin Obara)

Od umieszczenia 82 nazwisk w kulach rozpoczęło się we wtorek losowanie sędziów Sądu Najwyższego do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Procedura wyboru 33 kandydatów do tej izby trwała ok. 45 minut.

„Byli prezesi zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej pozostają w SN”

Byli prezesi dawnej Izby Dyscyplinarnej pozostają w Sądzie Najwyższym. Tomasz Przesławski trafił do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw...

zobacz więcej

Posiedzenie Kolegium SN w tej sprawie rozpoczęło się po godz. 13. Przewodniczy mu I prezes SN Małgorzata Manowska, która umieściła kartki z nazwiskami w nieprzezroczystych kulach, a następnie wylosowała 33 kandydatów. Losowanie było transmitowane w Internecie na profilu facebookowym Sądu Najwyższego.


– Dzisiaj mamy w SN losowanie sędziów, z których prezydent wyznaczy sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. To pierwszy etap kształtowania docelowego kształtu izby i jej składu na pierwszą kadencję – powiedział jeszcze przed rozpoczęciem losowania Piotr Falkowski z Centrum Informacyjnego SN.


Procedurę losowania kandydatów na sędziów do nowej izby szczegółowo określa regulamin SN. „Losowanie przeprowadza się w ten sposób, że do jednakowych, nieprzezroczystych pojemników wkłada się kartki zawierające nazwiska i imiona sędziów znajdujących się na liście sędziów SN biorących udział w losowaniu” – brzmi fragment regulaminu SN


Wyniki losowania mają zostać niezwłocznie przekazane prezydentowi, który ostatecznie wyznaczy 11 sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego: „Tu nie chodzi o żadną praworządność”

„Po ostatnich wypowiedziach szefowej KE Ursuli von der Leyen odnoszę wrażenie, że tu nie chodzi o żadną praworządność. Nie rozumiem, dlaczego mimo...

zobacz więcej

Nowelizacja ustawy o SN 


Kandydaci do obsadzenia nowej izby wylosowani zostaną spośród wszystkich sędziów SN z wyjątkiem: I prezes, prezesów izb i rzeczników dyscyplinarnego oraz prasowego. Sędziowie SN nie mogą także odmówić udziału w losowaniu do Izby Odpowiedzialności Zawodowej ani orzekania w tej izbie po ewentualnym wyznaczeniu przez prezydenta.


Losowanie sędziów w SN związane jest z wejściem w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której m.in. zakończyła działalność Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy


Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełnią tzw. kamienie milowe w tej sprawie wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji. Po wejściu w życie nowelizacji wyznaczono również pięcioro sędziów, którzy tymczasowo orzekają w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i przewodniczącego dwóch wydziałów tej Izby.


Jest nim – do czasu wyznaczenia przez prezydenta sędziów na stałą kadencję - sędzia Wiesław Kozielewicz. Obowiązki prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej pełni zaś obecnie I prezes SN.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej