RAPORT

Tusk kontra Tusk

Seniorka oddala oszustom gotówkę i biżuterię

Policja nieustannie ostrzega przed oszustami (fot. Shutterstock/Collin Quinn Lomax)
Policja nieustannie ostrzega przed oszustami (fot. Shutterstock/Collin Quinn Lomax)

Łącznie 60 tys. zł w gotówce i kosztownościach przekazała oszustom seniorka z Białegostoku przekonana, że rozmawia z policją o akcji przeciwko grupie przestępczej. Uwierzyła, że przestępcy planują ją okraść. Oszczędności przekazała nieznanej kobiecie.

Wpuścili do domu nieznajome. Pokazały ankietę „ws. podwyższenia emerytur”

Starsze małżeństwo z Gorzowa Wlkp. straciło 100 tys. zł po wizycie złodziejek podających się za pracowniczkę ZUS-u i lekarkę. Przekonały one...

zobacz więcej

Do 79-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Powiedział jej, że namierzona została grupa przestępcza (użył określenia hakerska), która chce starszą panią okraść. Polecił jej, by spakowała swoje oszczędności i kosztowności i wpuściła do mieszkania policjantkę, która przyjdzie po biżuterię i pieniądze, by je „zabezpieczyć”.


79-latka wpuściła oszustkę do mieszkania, a ta zabrała przygotowaną kopertę z pieniędzmi i kosmetyczkę z biżuterią. Mężczyzna, który dzwonił, na koniec rozmowy jeszcze zapewnił kobietę, że po kwadransie odzyska wszystko. W ten sposób starsza pani straciła łącznie 60 tys. zł.


Policja apeluje o ostrożność


Mimo ciągłego nagłaśniania w mediach tego typu oszustw, akcji prewencyjnych i informacyjnych inicjowanych m.in. przez policję, oszustom działającym takimi metodami wciąż udaje się znaleźć osoby, głównie w podeszłym wieku, które wierzą w podobne opowieści np. o policyjnych akcjach, nie kontaktują się z bliskimi czy z policją, by je zweryfikować i nieznanym osobom oddają oszczędności.


Policja wciąż przypomina, że jej funkcjonariusze nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie działaniach, nigdy też nie proszą o przekazywanie pieniędzy. Apeluje też o ostrożność i rozwagę w przypadku transakcji bankowych przez Internet. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej