RAPORT

Pogarda

Dodatkowe 350 mln zł na podwyżki minimalnych wynagrodzeń w służbie zdrowia

Dodatkowe 350 mln zł na podwyżki (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket/Getty)
Dodatkowe 350 mln zł na podwyżki (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket/Getty)

Najnowsze

Popularne

Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże dodatkowe 350 mln zł na sfinansowanie podwyżek minimalnych wynagrodzeń w szpitalach. – Zdecydowaliśmy się na podjęcie interwencji, by pomóc szpitalom w trudnym okresie transformacji – poinformował we wtorek zastępca prezesa NFZ ds. medycznych Bernard Waśko.

Wyszkoleni w Zabrzu lekarze przeprowadzili z sukcesem pierwszy przeszczep płuc na Ukrainie

Ukraińscy lekarze, którzy kształcili się w zakresie transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przeprowadzili wraz z polskimi...

zobacz więcej

Chodzi o niedawną nowelizację ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.  Zgodnie z nią gwarantowany poziom najniższych wynagrodzeń wzrośnie od 17 proc. do 41 proc.


Dyrektorzy szpitali alarmują jednak, że nowa wycena świadczeń nie wszystkim podmiotom zagwarantuje sfinansowanie podwyżek w ochronie zdrowia.  Po otrzymaniu aneksów do umów z Narodowym Funduszem Zdrowia nie mają bowiem środków na podwyżki.


Zastępca prezesa NFZ ds. medycznych Bernard Waśko przyznał na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie,  że „uśrednienie cen (...) świadczenia, płacenie jednakowych w przybliżeniu cen (...) za to samo świadczenie różnym podmiotom, może spowodować pewne problemy”.


– Obserwując proces aneksowania umów i sygnały, jakie docierają do nas ze strony szpitali, przede wszystkim szpitali powiatowych – bo problemy najbardziej tam się skupiają – zdecydowaliśmy się na podjęcie dodatkowych interwencji,  by szpitalom pomóc w tym trudnym okresie transformacji, przejścia na całkowite finansowanie bez bocznych strumieni, tylko przy jednolitej wycenie świadczeń, żeby na ten okres zwiększyć dodatkowo finansowanie – poinformował Waśko.

Niedzielski: W ciągu roku przybyło nam ponad 1,6 tys. lekarzy z zagranicy

W ciągu ostatniego roku przybyło nam ponad 1,6 tys. lekarzy z zagranicy. Przede wszystkim są to medycy z Ukrainy, ponieważ jest to 800 osób -...

zobacz więcej

Dodatkowe 235 mln zł


Jak poinformował, podniesiono jednostkę rozliczeniową w ryczałcie do 1,62. 


– To jest dodatkowo ok. 235 mln zł na drugie półrocze – taki jest koszt NFZ. Dodatkowo, by strumień finansowania trafił tam, gdzie identyfikowane są największe potrzeby, głównie do szpitali I i II poziomu, zastosujemy narzędzia, z których prezes NFZ już korzystał, czyli współczynniki korygujące dla szpitali I i II poziomu, zwiększające finansowanie o dodatkowe 2 proc. W sumie ta dodatkowa kwota na półrocze to 350 mln zł, które trafi głównie do szpitali I i II poziomu, ale nie tylko – powiedział Waśko.


To oznacza, jak zauważył, że np. szpital w Myślenicach, który nie podpisał jeszcze aneksu, otrzyma rocznie dodatkowo dzięki takiemu zabiegowi 1 mln 200 tys. zł; szpital w Czeladzi – 1 mln 400 tys. dodatkowo, a trzy szpitale we Włodawie – dodatkowe 600 tys. zł.

Policyjny śmigłowiec przetransportował serce do pilnego przeszczepu dla 55-latka

Małopolski śmigłowiec „Sokół” przetransportował z Górnego Śląska serce do pilnego przeszczepu dla 55-letniego pacjenta w szpitalu we Wrocławiu. To...

zobacz więcej

Podwyżki minimalnych wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia


Nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych oraz niektórych innych ustaw przewiduje przeniesienie do grupy z wyższym współczynnikiem pielęgniarek i położnych na stanowiskach pracy, na których wymagane jest posiadanie wykształcenia średniego.


 Te z największym doświadczeniem zawodowym zrównane zostaną pod względem współczynnika pracy z pracownikami medycznymi z wyższym wykształceniem na poziomie studiów pierwszego stopnia. Podniesiono też współczynniki pracy dla wszystkich grup zawodowych pracowników medycznych oraz okołomedycznych, co skutkować ma wzrostem kwot najniższych wynagrodzeń zasadniczych.


Zaproponowano nowy podział na grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku pracy i nowe wysokości współczynników pracy, zgodnie ze stanowiskiem zespołu trójstronnego z listopada 2021 r.


Podwyżki najniższego wynagrodzenia zasadniczego wyniosą dla lekarzy specjalistów I stopnia – 2009 zł (wzrost z 6201 zł do 8210 zł), a dla lekarzy specjalistów II stopnia – 1441 zł (wzrost z 6769 zł do 8210 zł).Najniższe wynagrodzenie zasadnicze opiekunów medycznych i techników medycznych ze średnim wykształceniem wzrośnie o 1097 zł (wzrost z 3772 zł do 4870 zł).


Najniższe wynagrodzenie zasadnicze ratowników medycznych i pielęgniarek ze średnim wykształceniem ma wzrosnąć o 1550 zł (wzrost z 3772 zł do 5323 zł), magistrów pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych ze specjalizacją o 1827 zł (wzrost z 5478 zł do 7304 zł).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej