RAPORT

Tusk kontra Tusk

Były prezes Orlenu: MOL jest obecny na polskim rynku od 20 lat

Orlen kupi od MOL 144 stacje na Węgrzech i 41 na Słowacji (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)
Orlen kupi od MOL 144 stacje na Węgrzech i 41 na Słowacji (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

Politycy Platformy Obywatelskiej przekonują Polaków, że wymiana części stacji między MOL a Orlenem to oddanie polskiego kapitału w ręce Rosjan. – To jest podgrzewanie emocji. W MOL nie ma kapitału rosyjskiego, natomiast jest polski, 20 procent – powiedział w RMF FM były prezes Orlenu Zbigniew Wróbel.

Onet wysłał pytania Tauronowi. Na odpowiedź czekali 12 minut

„Awaria w wielkiej elektrowni” – zaalarmował swoich czytelników portal kontrolowany przez koncern Ringier Axel Springer. W artykule padło kilka...

zobacz więcej

Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, by doszło do fuzji Orlenu z Lotosem, węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, natomiast PKN Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji.


Według polityków PO oznacza to oddanie Lotosu Rosjanom.


– Ja bym się tym nie ekscytował. Po pierwsze Łukoil, czyli Rosja jest obecna na polskim rynku od ponad 10 lat. Mają około 100 stacji pod marką Amic. Po drugie MOL jest obecny na polskim rynku od 20 lat, bo ma 80 stacji pod marką Slovnaft, więc gdyby coś takiego miało się wydarzyć, to już dawno widzielibyśmy te sygnały – ocenił Zbigniew Wróbel.


Zobacz także ->  Obajtek: W MOL nie ma rosyjskiego kapitału, jest kapitał polski

 

Dodał, że jest to podgrzewanie emocji, bo w MOL nie ma kapitału rosyjskiego, a jest polski. 


CPK może zniechęcić Putina do ataku na Polskę. Horała o rozmowach z MON

Eksperci wojskowi zajmujący się logistyką przyznają, że CPK umożliwi dużo szybsze reagowanie na wschodniej flance NATO. – Potencjalny agresor,...

zobacz więcej

– Moim zdaniem to nie są strachy, których powinniśmy się obawiać. One są podgrzewane politycznie, ale musimy pamiętać, że jest różnica między marketingiem a propagandą. Ta różnica to zawartość prawdy w prawdzie – powiedział.


Zobacz także ->  Co wpływa na cenę benzyny? Obajtek wymienił sześć punktów

 

Wskazał, że w „propagandzie może jej być niewiele, ale w marketingu musi być w miarę rzetelna, dlatego że analitycy giełdowi natychmiast to wychwycą, bo dodają te liczby, widzą zjawiska, komentują je i biorą odpowiedzialność za to, co powiedzą”. 


Ja bym nie wprowadzał tutaj rosyjskiego ducha, co nie znaczy, że nie należy się obawiać i nie należy pilnować naszego polskiego podwórka, bo oczywiście takie zamachy mogą się wydarzyć, zwłaszcza w kontekście ukraińskiej wojny i naszego jednoznacznego przeciwstawienia się Rosji. Konsekwencje mogą być różne – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej