RAPORT

Pogarda

W Niemczech skutki uboczne gazowego szantażu Putina

Niemcy przedłużą działanie trzech ostatnich funkcjonujących elektrowni atomowych? (fot. Shutterstock)
Niemcy przedłużą działanie trzech ostatnich funkcjonujących elektrowni atomowych? (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Niemcy mobilizują się do życia bez rosyjskiego gazu, a gazowy szantaż Putina ożywia w tym kraju debatę o energii atomowej – pisze francuski dziennik „Le Figaro”, analizując skutki zmniejszonych dostaw rosyjskiego surowca do Niemiec. Ale atom to nie wszystko.

Dyskryminacja Romów z Ukrainy w Niemczech. Pełnomocnik rządu ds. „antycyganizmu” alarmuje

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu żyjących w tym kraju Romów, a także romskich uchodźców uciekających przed wojną do Niemiec i innych...

zobacz więcej

Wojna na Ukrainie, ujawnienie uzależnienia Niemiec od rosyjskiego gazu i obawa przed niedoborami surowca zimą do tego stopnia wywróciły politykę energetyczną Niemiec do góry nogami, że niektórzy przywódcy polityczni w tym kraju otwarcie nawołują do prowadzenia odwiertów na Morzu Północnym lub stosowania szczelinowania hydraulicznego w Dolnej Saksonii – pisze „Le Figaro”. 

 

Łatwiej o kompromis z Putinem? 

 

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz zapowiedział, że jest gotów rozważyć wydłużenie czasu funkcjonowania ostatnich trzech elektrowni atomowych w Niemczech, które mają zostać zamknięte do końca roku. „Le Figaro” wskazuje też, że w niedawnym sondażu przeprowadzonym dla tygodnika „Spiegel” 41 proc. ankietowanych opowiedziało się wręcz za budową nowych siłowni jądrowych. 

  

„Le Figaro” ostrzega, że po odejściu od władzy premierów Wielkiej Brytanii i Włoch, Borisa Johnsona i Mario Draghiego, oraz osłabieniu pozycji prezydenta Francji Emmanuela Macrona wskutek wyborów parlamentarnych w czerwcu (jego ugrupowanie straciło w nich większość bezwzględną), europejscy politycy przed nadchodzącą zimą mogą stać się bardziej skorzy do kompromisów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w obawie przed niedoborem gazu i energii. 

Dziennik przypomina, że w niedawnym głosowaniu we francuskim parlamencie skrajnie lewicowa partia Francja Nieujarzmiona głosowała przeciwko wejściu Szwecji i Finlandii do NATO, a skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen domaga się zdjęcia sankcji z Rosji. 


Zobacz także: Czy Niemcy chcą elektrowni jądrowych? Sondaż

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej