RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ostrzelał blok w Czernihowie. W sądzie rosyjski czołgista przepraszał Ukraińców

Michaił Kulikow: przepraszam ludność Ukrainy za to, że wtargnęliśmy do waszego kraju (fot. Forum/ Carol Guzy/Zuma Press)
Michaił Kulikow: przepraszam ludność Ukrainy za to, że wtargnęliśmy do waszego kraju (fot. Forum/ Carol Guzy/Zuma Press)

Najnowsze

Popularne

Rosyjski czołgista Michaił Kulikow został skazany na 10 lat pozbawienia wolności za ostrzelanie w lutym budynku mieszkalnego w Czernihowie; podczas procesu sądowego wojskowy przeprosił naród ukraiński za działania najeźdźców - poinformował w poniedziałek portal Suspilne.

Zełenski o mordzie w Ołeniwce: Świadomie popełnili zbrodnię wojenną

Zbrodnia wojenna - tak ukraiński prezydent nazwał ostrzelanie przez Rosjan obozu jenieckiego w Ołeniwce. Wołodymyr Zełenski domaga się od ONZ i...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

 

Kulikow i jego dowódca trafili do ukraińskiej niewoli już 26 lutego, czyli w trzecim dniu inwazji Rosji na sąsiedni kraj. Jak przekazano w uzasadnieniu wyroku, żołnierz otrzymał rozkaz, by wystrzelić w kierunku wielopiętrowego budynku mieszkalnego w Czernihowie. W wyniku ataku nikt nie zginął. Wybuch pocisku zniszczył jednak lokal na dziewiątym piętrze - czytamy na łamach Suspilnego.

 

– Chciałbym poprosić o wybaczenie babcię (chodzi o właścicielkę zniszczonego mieszkania), którą wystraszyliśmy. Przepraszam ludność Ukrainy za to, że wtargnęliśmy do waszego kraju. Nie ma na to usprawiedliwienia – powiedział żołnierz po ogłoszeniu wyroku.

 

Czołgista został również ukarany karą finansową - zobowiązano go do pokrycia 26,6 tys. hrywien (ponad 3,3 tys. zł) kosztów sądowych.

 

Prokuratorzy badają prawie 26 tys. domniemanych przypadków zbrodni wojennych popełnionych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę; oskarżono już 135 osób - powiedział w niedzielę agencji Reutera szef wydziału zbrodni wojennych Prokuratury Generalnej Ukrainy Jurij Biłousow.

 

 

Piętnastu spośród oskarżonych znajduje się w areszcie, pozostali są ścigani. Trzynaście spraw już trafiło do sądów; wydano siedem wyroków.

 

W maju 21-letni rosyjski żołnierz został jako pierwszy skazany w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie – wymierzono mu karę dożywocia za zabicie nieuzbrojonego cywila. Potem sąd apelacyjny w Kijowie złagodził wyrok do 15 lat pozbawienia wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej