RAPORT

Pogarda

Kamienie milowe wymagają przywrócenia sędziów? Kaleta: Kłamstwo

Sebastian Kaleta i Igor Tuleya (fot. PAP/Leszek Szymański, arch.PAP/Łukasz Gągulski)
Sebastian Kaleta i Igor Tuleya (fot. PAP/Leszek Szymański, arch.PAP/Łukasz Gągulski)

Najnowsze

Popularne

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zaapelowało m.in. do szefowej KE i ambasadora USA w Polsce o przywrócenie do pracy Igora Tuleyi. „Miarą oszustwa Komisji Europejskiej i słów Ursuli von der Leyen jest to, że kamienie milowe nie nakazują utworzenia prawa przywracającego z mocy prawa sędziów, wobec których orzekała Izba Dyscyplinarna SN” – skomentował na Twitterze wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta

Sędzia Igor Tuleya nie wraca do orzekania

Sędzia Igor Tuleya nie wróci w poniedziałek do orzekania w stołecznym sądzie. Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie uchylił zarządzenie o...

zobacz więcej

Sebastian Kaleta stwierdził, że niektórzy w Polsce sugerują iż warunkiem wypłaty funduszy UE jest „przywrócenie sędziów”.


Dodał, że na taki warunek wskazują nawet niektórzy dziennikarze, w tym Radomir Wit z TVN24. „To fake” – przekonuje.


Jak napisał na Twitterze, „niezależnie od oceny samej idei kamieni milowych, KE jasno wskazała, że Polska ma dać gwarancję weryfikacji orzeczeń ID SN, a to od Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN ma zależeć czy orzeczenia ID SN pozostaną w mocy.


Zobacz także ->  Igor Tuleya przywrócony do pracy. Od razu idzie na urlop

 

„Tak stanowi ta umowa! KE chce dzisiaj tę umowę naruszyć, przed czym przestrzegaliśmy” – napisał.


Kaleta przekonuje, że w związku z brzmieniem tej umowy i odpowiadającym jej przepisom znowelizowanej ustawy o SN i wszystkie orzeczenia ID SN pozostają w mocy, natomiast w trybie ustanowionym prezydencką ustawą (wynikającym z brzmienia KPO) mogą, lecz nie muszą zostać podważone”.


CPK może zniechęcić Putina do ataku na Polskę. Horała o rozmowach z MON

Eksperci wojskowi zajmujący się logistyką przyznają, że CPK umożliwi dużo szybsze reagowanie na wschodniej flance NATO. – Potencjalny agresor,...

zobacz więcej

Wiceminister sprawiedliwości przyznał, że można mieć różne spojrzenie na problematykę orzecznictwa TSUE czy TK, ale jeśli ktokolwiek twierdzi, że warunkiem wypłaty funduszy UE jest przywrócenie sędziów, „jest w błędzie i po prostu kłamie”.


W ocenie polityka, sama konstrukcja takiego żądania naruszałaby zasadę praworządności. 


Zobacz także ->  RPO o konflikcie z UE. „Trybunał ma kompetencje do rozpatrywania takich spraw”

 

„Organ władzy wykonawczej w UE (Komisja Europejska) ma żądać od państwa członkowskiego, by władza ustawodawcza decydowała o treści wyroków? Gdzie w tej sytuacji jest trójpodział władzy?” – zapytał.


Na koniec ocenił, że sytuacja sędziego Tuleyi jest jasna. 


IOZ SN po sformułowaniu składu z urzędu zdecyduje o jego dalszym zawieszeniu, a w zakresie zezwolenia na uchyleniu immunitetu sam sędzia musi złożyć wniosek o wznowienie postępowania, który rozpozna IOZ SN” – wskazał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej