RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polski biznes kosmiczny to już 73 spółki. Większość z nich przynosi zyski

Dynamiczny rozwój polskich firm kosmicznych (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
Dynamiczny rozwój polskich firm kosmicznych (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

„Nasz biznes kosmiczny w niespełna dekadę dorobił się 73 spółek, z których 70 proc. ma zysk, a ich łącznie przychody sięgają 400 mln zł. Jak będzie rozwijał się dalej, zależy w dużej mierze od finansowych decyzji rządu” – pisze poniedziałkowy „Puls Biznesu”.

Polska pomoże NASA w podboju kosmosu

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) prowadzi rozmowy z NASA na temat współpracy. – Chodzi o budowanie wspólnych urządzeń i instrumentów na misje...

zobacz więcej

Jak czytamy w „PB”, w ciągu 10 lat, od kiedy Polska została członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency – ESA), w kraju powstały 73 spółki, z których 70 proc. ma zysk, a ich łączne przychody sięgają 400 mln zł. 


„Sektor kosmiczny w Polsce rozwija się obecnie bardzo szybko, mimo że fundusze, jakie rząd przeznacza na krajową składkę do ESA, są wciąż niewielkie” – zauważa dziennik.


Prezes Creotech Instruments Grzegorz Brona cytowany przez „PB” podkreśla, że „w ostatniej dekadzie powstało u nas kilkadziesiąt firm, które wykształciły wyspecjalizowaną kadrę, stworzyły zaawansowane laboratoria i są już zdolne konkurować w przetargach ESA”.


Jesienią odbędzie się posiedzenie Rady Ministerialnej ESA, podczas którego państwa członkowskie zadeklarują wysokość składek na kolejną perspektywę finansowania, czyli lata 2023-2025. Jak informuje gazeta, „pieniądze wpłacane do ESA w dużej części wracają do nas w postaci zamówień i kontraktów dla rodzimych spółek technologicznych”.

„PB” przypomina, że w 2019 r. zakończył się siedmioletni okres przejściowy i program Polish Industry Incentive Scheme, który gwarantował polskim firmom udział w zleceniach ESA. „Teraz o zamówienia trzeba konkurować. Pieniądze z krajowej składki mogą stanowić wsparcie w rywalizacji z zachodnioeuropejskimi konkurentami” - zauważa dziennik.


„Według wstępnych deklaracji Polski wysokość składki na programy opcjonalne wyniesie 39 mln euro” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej