RAPORT

Pogarda

Długotrwałe powikłania po covidzie. Są wyniki badań

 12,7 proc. pacjentów nadal cierpi na dolegliwości w okresie od trzech do pięciu miesięcy po zakażeniu (fot. Siegfried Modola/Getty Images)
12,7 proc. pacjentów nadal cierpi na dolegliwości w okresie od trzech do pięciu miesięcy po zakażeniu (fot. Siegfried Modola/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Jeden na ośmiu Holendrów, którzy przeszli COVID-19, cierpi na długotrwałe problemy zdrowotne – wynika z raportu Uniwersyteckiego Centrum Medycznego (UMC) w Groningen na północy Holandii. Naukowcy przeprowadzili wielomiesięczne badania na grupie 13 tys. mieszkańców Niderlandów. Wyniki opublikował magazyn „The Lancet”.

Długotrwałe powikłania po covidzie. Są wyniki badań

Jeden na ośmiu Holendrów, którzy przeszli COVID-19, cierpi na długotrwałe problemy zdrowotne – wynika z raportu Uniwersyteckiego Centrum Medycznego...

zobacz więcej


Od pewnego czasu wiadomo, że niektóre osoby, które przechodziły infekcję COVID-19, przez długie miesiące mają problemy ze zdrowiem z powodu tak zwanego długiego covidu. 


Z opublikowanego przez magazyn naukowy „The Lancet” artykułu wynika, że holenderskim naukowcom udało się dokładnie ustalić, ilu pacjentów nadal cierpi przewlekle po chorobie. Pracownicy UMC przeprowadzili badania wśród 13 tys. mieszkańców Niderlandów, z których wynika, że 12,7 proc. pacjentów nadal cierpiał na dolegliwości w okresie od trzech do pięciu miesięcy po zakażeniu. 


Objawy


– Obejmowały one głównie ból w klatce piersiowej, utratę węchu i smaku, zmęczenie oraz bóle mięśni – powiedziała portalowi NU profesor Judith Rosmalen, która kierowała zespołem prowadzącym badania. Autorzy wymieniają także m.in. ogólne problemy z oddychaniem, ból towarzyszący tej czynności, uczucie zimna lub gorąca, uczucie mrowienia albo ciężkości nóg i rąk oraz ogólne poczucie zmęczenia. 


Uniwersyteckie Centrum Medyczne od 2006 roku prowadzi badania nad sytuacją zdrowotną populacji w północnej Holandii w ramach tzw. projektu Lifelines. – Dlatego byliśmy w stanie bardzo dokładnie sprawdzić, czy u ludzi rzeczywiście pojawiły się nowe dolegliwości po zakażeniu koronawirusem – wskazuje profesor Rosmalen. 


Obecnie naukowcy z holenderskiego uniwersytetu badają przyczyny utrzymywania się objawów. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej