RAPORT

Tusk kontra Tusk

Potężne uderzenie HIMARS-ami. „Zginęło ponad 100 okupantów”

Wyrzutnia rakiet HIMARS (fot.  Anastasia Vlasova for The Washington Post via Getty Images)
Wyrzutnia rakiet HIMARS (fot. Anastasia Vlasova for The Washington Post via Getty Images)

Ukraińskie siły zbrojne uderzyły za pomocą wyrzutni HIMARS w pozycje wojsk rosyjskich w Melitopolu w obwodzie zaporoskim. Zginęło około 100 okupantów – poinformował burmistrz miasta.

Antyukraiński raport Amnesty International. Organizacja „ubolewa z powodu bólu”

Organizacja Amnesty International wyraziła w niedzielę ubolewanie z powodu „wzburzenia i złości” wywołanych jej raportem, w którym zarzuciła...

zobacz więcej

Burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow przekazał na Telegramie, że do ataku doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, a ukraińscy obrońcy zaatakowali precyzyjnymi pociskami HIMARS punkty tymczasowego rozmieszczenia sił okupacyjnych w zakładach przemysłowych w Melitopolu. 


Fiorodow podał, że według wstępnych szacunków zniszczeniu uległa znaczna ilość sprzętu wojskowego. Jak stwierdził, zginęło ponad 100 rosyjskich żołnierzy, którzy tej nocy przebywali w utworzonych tam koszarach. 


Według Fiodorowa w zeszłym tygodniu okupanci przerzucili znaczną część obrony przeciwlotniczej z Melitopola do Chersonia. Jak ocenił, wrogie jednostki obrony powietrznej nie są już w stanie przeciwstawić się HIMARS-om. Jego zdaniem stwarza to niezbędne warunki do udanej kontrofensywy w kierunku Melitopola. Wyrzutnie HIMARS na Ukrainie


29 lipca ukraińskie ministerstwo obrony oświadczyło, że ostatnie cztery wyrzutnie HIMARS dotarły już na Ukrainę, co zwiększyło ich liczbę na froncie do szesnastu. 25 lipca szef tego resortu Ołeksij Reznikow powiadomił, że dzięki amerykańskim systemom artyleryjskim zniszczono już 50 magazynów amunicji wroga. 


22 lipca doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak poinformował, że przekazanie Kijowowi wyrzutni HIMARS radykalnie zmieniło sytuację na polu walki, ponieważ doprowadziło do pięcio- lub nawet sześciokrotnego zmniejszenia częstotliwości rosyjskich ostrzałów. Niemniej, w ocenie Reznikowa, aby powstrzymać siły rosyjskie Ukraina potrzebuje około 50 HIMARS-ów, natomiast do przeprowadzenia skutecznej kontrofensywy – około 100. 


Wyrzutnie HIMARS przekazywane dotąd ukraińskim wojskom mogą razić cele oddalone o 70-80 km. Zestawy charakteryzują się dużą precyzją – w ostatnich tygodniach zaatakowano przy ich pomocy m.in. most Antonowski pod okupowanym Chersoniem, trafiając w obiekt o szerokości kilkunastu metrów. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej