RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Doroczne święto Polaków na Zaolziu. Pierwsza edycja po COVID-19 – bardzo udana

„Gorolski Święto” od 75 lat , organizuje Polski Związek Kulturalno-Oświatowy.  (fot. FB/PZKO Gródek)
„Gorolski Święto” od 75 lat , organizuje Polski Związek Kulturalno-Oświatowy. (fot. FB/PZKO Gródek)

W Jabłonkowie zakończyła się w niedzielę największa międzynarodowa impreza folklorystyczna Zaolzia „Gorolski Święto”, organizowana od 75 lat przez Polski Związek Kulturalno-Oświatowy (PZKO). Organizatorzy i uczestnicy uznali pierwszą po pandemii COVID-19 edycję imprezy za udaną.

„My tu byli z pradowna, od wieka”. Zmarła nestorka polskiej poezji na Zaolziu [VIDEO]

W nocy z 11 na 12 września w swoim domu w Nydku na Śląsku Cieszyńskim zmarła Aniela Kupiec, uznawana za nestorkę polskiej poezji na Zaolziu, części...

zobacz więcej

Przez trzy dni w leśnym amfiteatrze w Jabłonkowie prezentowali się artyści i zespoły przeważnie folklorystyczne, ale zaproszono też Golec uOrkiestrę, której wstęp ściągnął wieczorem w sobotę kilka tysięcy fanów. Obecność Łukasza i Pawła Golców na „Gorolu” dodatkowo uzasadniał fakt, że obaj urodzili się w położonej po polskiej stronie granicy beskidzkiej Milówce.

 

Finałowy dzień festiwalu rozpoczęło nabożeństwo ekumeniczne w kościele pod wezwaniem Bożego Ciała w Jabłonkowie. Pastor Józef Fojcik z Nawsia – parafii, którą przed ponad stu laty kierował wybitny działacz narodowy Franciszek Michejda – podkreślał, że licząca już 75 lat tradycja święta związana jest z atmosferą panującą w lokalnej społeczności. Podobnie oceniali „Gorola” zaproszeni goście oraz organizatorzy przedsięwzięcia.

 

Poseł na Sejm RP Tomasz Kostuś z komisji łączności z Polakami za granicą, który uczestniczył w festiwalu, stwierdził, że „Gorol” jest jednym z najważniejszych świąt, pięknie rozwijających pogranicze polsko-czeskie.

 

– Pielęgnowanie polskich tradycji i obrzędów, promowanie historii, kultury oraz języka na Zaolziu, gdzie mieszka około 30 tys. rdzennej ludności polskiej jest naszym obowiązkiem – powiedział poseł w rozmowie z PAP. Zwrócił uwagę, że zaangażowanie w lokalne sprawy powinno dokonywać się przez specjalne granty przeznaczone na rozszerzanie współpracy na pograniczu polsko-czesko-słowackim oraz przez wspieranie mieszkających na Zaolziu Polaków.

 

 


Wiceprzewodniczący Izby Poselskiej czeskiego parlamentu Jan Bartoszka już wielokrotnie odwiedzał „Gorolski Święto”. – Jestem przekonany, że wiele osób powinno tu przyjeżdżać i inspirować się działaniem polsko-czeskiej współpracy i funkcjonowaniem naszych wzajemnych stosunków – powiedział PAP.


Przeczytaj także: Polskim Piemontem, już w październiku 1918 r., był Cieszyn

 

Zdaniem czeskiego polityka dowodem jest fakt, że największą w regionie imprezę folklorystyczną organizuje PZKO wspólnie z lokalnymi samorządami. – Uważam, że jest to przede wszystkie święto dobrej woli. Ludzi, którzy chcą, żeby można było się wzajemnie porozumiewać – powiedział Bartoszka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej