RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tyle zapłacimy za globalne ocieplenie. Szokujące prognozy

Zmiana klimatu uderza w światową gospodarkę (fot. Shutterstock)
Zmiana klimatu uderza w światową gospodarkę (fot. Shutterstock)

Globalny wzrost gospodarczy po uwzględnieniu zmian klimatycznych może obniżyć się pod koniec stulecia aż o 37 proc. – informuje TVP Nauka.

Zmiany klimatu to nie tylko powodzie, susze... to także brak musztardy

Zmiany klimatu sprawiają, że coraz trudniej jest produkować musztardę. Kanada jest jednym z największych producentów gorczycy na świecie, ale susza...

zobacz więcej

Susze, pożary, upały i burze mogą powodować długotrwałe szkody gospodarcze. Wpływają na zdrowie, oszczędności i produktywność pracowników. Dlatego koszty globalnego ocieplenia w tym stuleciu mogą pochłonąć nawet 51 procent wypracowanego PKB – alarmuje TVP Nauka.


Badacze przyjrzeli się kosztom i szkodom spowodowanym przez emisje gazów cieplarnianych, w szczególności dwutlenku węgla. Obecne szacunki określają koszt ekonomiczny tony emisji w przedziale od dziesięciu do tysiąca dolarów. Według wyliczeń uwzględniających klimat, szkody gospodarcze spowodowane emisjami mogą sięgać nawet trzech tysięcy dolarów w przeliczeniu na tonę.


Jak podkreślają autorzy badań, spalanie dwutlenku węgla niesie za sobą koszty społeczne, choć zapłata za nie pochodzi bezpośrednio z portfela. Ślad węglowy każdej osoby powoduje koszty dla ogółu na poziomie 1,3 tysiąca dolarów rocznie. Po uwzględnieniu wpływu zmian klimatycznych na wzrost gospodarczy koszty te mogą sięgnąć nawet 15 tysięcy dolarów. Tymczasem zarówno Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska określają swoje szacunki w oparciu o liczby dużo niższe. Dla przykładu UE szacuje koszty społeczne emisji tony dwutlenku węgla na 61 euro.


Badacze brytyjscy podkreślają, że taniej jest zmniejszać szkodliwe emisje niż radzić sobie ze skutkami zmian klimatycznych. Tym bardziej, że szkody gospodarcze ocieplenia znacznie przewyższą koszty związane z przeciwdziałaniem emisjom. Koszty zmian klimatycznych mogą okazać się wyższe niż sądzono. Pokazuje to jak bardzo ryzykowną strategią gospodarczą jest zaniechanie redukcji emisji gazów cieplarnianych – wskazuje portal.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej