RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Udar cieplny może być zabójczy. Jakie pierwsze objawy?

W gorące dni powinniśmy wypijać minimum 3 litry wody (fot. Pixabay)
W gorące dni powinniśmy wypijać minimum 3 litry wody (fot. Pixabay)

Meteorolodzy ostrzegają, że tegoroczny sierpień może okazać się najgorętszym od dekad. Tak wysokie temperatury stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jednym z takich potencjalnych niebezpieczeństw jest udar cieplny.

Bezpieczeństwo nad wodą. O czym trzeba pamiętać?

Minął półmetek wakacji, plaże nad Bałtykiem przeżywają prawdziwe oblężenie. Ratownicy SAR apelują do urlopowiczów o rozwagę i przypominają, że...

zobacz więcej

Udar cieplny to wyjątkowo niebezpieczny (a często śmiertelny) stan chorobowy spowodowany silnym przegrzaniem organizmu. Do udaru dochodzi kiedy temperatura organizmu wzrośnie gwałtownie powyżej 40 stopni Celsjusza. Udar cieplny doprowadza do dysfunkcji układu nerwowego i innych narządów.


Udar cieplny zagraża każdej osobie, która wystawiona jest na działanie wysokich temperatur. Szczególnie narażone są jednak osoby, które w trakcie upału wykonują ciężkie fizyczne prace, lub w inny sposób obciążają swój organizm, na przykład uprawiając sport. Szczególnie często występuje u osób w podeszłym wieku, osób zażywających preparaty antyhistaminowe (preparaty dla alergików), cierpiących na choroby układu krążenia i przyjmujących leki neuroleptyczne.


W przypadku udaru cieplnego jednymi z pierwszych objawów są tak zwane kurcze cieplne, czyli wyjątkowo bolesne skurcze mięśni brzucha, pleców i kończyn. Wystąpienie kurczy cieplnych powinno być dla nas wyraźnym sygnałem ostrzegawczym. W następnej kolejności występuje ogólne osłabienie organizmu, zaczynają pojawiać się bóle głowy, nudności, zawroty głowy i ogólne słabe samopoczucie.


Osoba, która doświadcza udaru słonecznego zaczyna się intensywnie pocić, jej skóra staje się blada i chłodna. W miarę postępowania choroby pojawiają się wymioty, biegunka, skrajne zmęczenie, majaczenie, brak koordynacji ruchowej i drgawki. Udar słoneczny może w konsekwencji prowadzić do ostrej niewydolności wątroby i nerek, niewydolności oddechowej, zaburzeń rytmu serca, a w rzadkich przypadkach udaru niedokrwiennego mózgu.

Polscy naukowcy pracują nad roślinami odpornymi na suszę [WIDEO]

zobacz więcej

Udar słoneczny - jak zapobiec?


Podstawą w przeciwdziałaniu udarowi słonecznemu jest zapobieganie przegrzaniu organizmu. W wyjątkowo gorące dni idealnie byłoby unikać wychodzenia na zewnątrz, chociaż oczywiście często nie jest to możliwe. W takim wypadku najlepiej zadbać o przewiewną odzież (świetnym wyborem będą ubrania z naturalnych tkanin takich jak bawełna i len) i koniecznie zabezpieczyć głowę zakładając kapelusz lub czapkę.


Szczególnie ważne jest też dbanie o odpowiednie nawodnienie. W gorące dni powinniśmy wypijać minimum 3 litry wody. Osoby pracujące na zewnątrz powinny również regularnie robić przerwy i w miarę możliwości poszukać zacienionego miejsca, żeby odpocząć.


Co w sytuacji kiedy wszystkie metody zabezpieczenia zawiodły? Osoba dotknięta udarem cieplnym wymaga jak najszybszej pomocy medycznej. Jeśli jest przytomna należy jak najszybciej pomóc jej przenieść się do chłodnego i zacienionego miejsca. Jeśli jej twarz jest blada należy ją ułożyć w taki sposób, żeby głowa znajdowała się poniżej klatki piersiowej.


Zalecane jest schładzanie organizmu poprzez stosowanie zimnych okładów i podawanie schłodzonych płynów (najlepiej zawierających elektrolity). Bezzwłocznie należy wezwać też pomoc medyczną. Jeśli u poszkodowanego nastąpiło zatrzymanie krążenia konieczne jest wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.


Udar cieplny stwarza realne zagrożenie dla życia. Śmiertelność pełnoobjawowego udaru cieplnego wynosi średnio 40 proc., może też prowadzić do trwałych uszkodzeń układu nerwowego. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i podejmowanie kroków, które minimalizują ryzyko jego wystąpienia.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej