RAPORT

Pogarda

Kosmiczna medycyna. Minirobot poleci na ISS

Minirobot ma polecieć na ISS (fot. mat.pras./Uniwersytet w Nebrasce)
Minirobot ma polecieć na ISS (fot. mat.pras./Uniwersytet w Nebrasce)

Najnowsze

Popularne

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci robot chirurgiczny. Będzie miał za zadanie przeprowadzenie symulacji zabiegów – informuje TVP Nauka.

Polscy naukowcy pracują nad roślinami odpornymi na suszę [WIDEO]

zobacz więcej

Człowiek w coraz większym stopniu staje się obywatelem Wszechświata. Choć nadal problemem jest wpływ stanu nieważkości na organizm ludzki, to są planowane dalsze podróże w kosmos z udziałem ludzi. To może rodzić potrzebę ratowania zdrowia podczas pobytu poza Ziemią – zwraca uwagę TVP Nauka.


Prof. Shane Farritor, inżynier z Uniwersytetu w Nebrasce w USA, postanowił odpowiedzieć na te wyzwania. Skonstruował minirobota, który za pomocą zdalnego sterowania miałby przeprowadzać operacje chirurgiczne. Podobne próby już podejmowano w przeszłości. Wcześniej też urządzenie służyło badaniom przy zabiegach na jelicie grubym. Co więcej do zabiegów wykonywanych przez robota potrzebne jest niewielkie nacięcie w ciele, co umożliwia minimalnie inwazyjną operację jamy brzusznej. Ma to znaczenie dla tempa dochodzenia do zdrowia po zabiegu.


– Zwieńczeniem badań nad robotem będzie wysłanie urządzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną – mówi Farritor.


Misja będzie możliwa przy wsparciu finansowym NASA i armii amerykańskiej. Planowany czas podroży na Międzynarodową Stację Kosmiczną to 2024 rok. Na stacji robot ma udoskonalać swoje umiejętności samodzielnie bez asysty astronauty czy chirurga. W tym celu został odpowiednio zaprogramowany. Będzie miał za zadanie symulowanie działań przypominających prawdziwą operację na materiałach nieożywionych.


W przyszłości, jeśli robot okaże się odporny na pobyt w przestrzeni kosmicznej, możliwe, że zabiegi będą dotyczyć ludzi. Na przykład astronauty podróżującego na Marsa, który potrzebuje wycięcia wyrostka robaczkowego lub rannego żołnierza znajdującego się tysiące kilometrów od lekarza.


W 2023 roku planowane są prace programistyczne, aby robot mógł przetrwać start w kosmos oraz testy badające wytrzymałość urządzenia. Kolejny rok ma być czasem oczekiwania na miejsce na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej