RAPORT

Tusk kontra Tusk

Radość na Kremlu. Były wicepremier Rosji szefem Międzynarodowej Federacji Szachowej

Arkadij Dworkowicz w latach 2012-2018 pełnił funkcję wicepremiera Rosji (fot.  Nicky J Sims/Getty Images for Kaspersky Lab)
Arkadij Dworkowicz w latach 2012-2018 pełnił funkcję wicepremiera Rosji (fot. Nicky J Sims/Getty Images for Kaspersky Lab)

Arkadij Dworkowicz ponownie został wybrany na prezydenta Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Rosjanin pełni tę funkcję od 2018 roku. Zadowolenie z wyboru Dworkowicza na drugą kadencję wyraził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W marcu Dworkowicz skrytykował rosyjską inwazję na Ukrainę. Bardzo szybko wycofał się ze swego stanowiska i wyraził poparcie dla inwazji mówiąc, że „nie ma miejsca na nazizm”.

Rabunek zboża przez Rosjan. Ukraina wzywa Liban

Ukraiński MSZ wezwał Liban do cofnięcia decyzji o zniesieniu aresztu na statek, który miał przewozić skradzione na Ukrainie zboże. Statek z 10...

zobacz więcej

Podczas kongresu FIDE odbywającego się w Madrasie w Indiach Dworkowicz został poparty przez 157 ze 179 federacji krajowych – ogłosił szef komisji wyborczej FIDE Roberto Rivello. Głównym konkurentem Rosjanina był Ukrainiec Andrij Baryszpolec, który otrzymał 16 głosów. Pięciu delegatów wstrzymało się od głosu, a jeden głos był nieważny.

Na wiceprezydenta FIDA został wybrany arcymistrz szachowy z Indii - Viswanathan Anand, który podczas kariery miał przydomek „Tygrys z Madrasu”. Anand jest wielokrotnym mistrzem świata.

Dworkowicz, który był wicepremierem Rosji w latach 2012-2018 jest kontrowersyjna postacią, gdyż nie ukrywa swoich związków z Władimirem Putinem. Baryszpolec oskarżał go o powiązania z rosyjskim rządem.

– Ty, Arkadiju, jesteś odpowiedzialny za to, co dzieje się teraz na Ukrainie. Jesteś odpowiedzialny za postępowanie rosyjskiego rządu i rosyjskiej machiny wojennej. Jak my, szachowy świat, możemy sobie na to pozwolić? – mówił Ukrainiec.

Zełenski chce rozmów z Xi Jinpingiem: Chiny mogą politycznie, ekonomicznie wpływać na Rosję

Ukraina szuka sposobności, by rozmawiać bezpośrednio z Chinami o wojnie z Rosją – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dla „South China...

zobacz więcej

Dworkowicz zmienia zdanie nt. wojny na Ukrainie


W marcu Dworkowicz skrytykował rosyjską inwazję na Ukrainę.

– Wojny nie tylko odbierają życie. Zabijają też nadzieje i aspiracje, zamrażają i niszczą więzi – stwierdził 50-latek w rozmowie z amerykańskim portalem informacyjnym Mother Jones.

Jego wypowiedzi zostały źle odebrane w Rosji. Dworkowicz pod wpływem opinii publicznej wycofał się z tych słów, mówiąc że: „nie ma miejsca na nazizm ani dominację jednych krajów nad innymi”.

Uwagi te zostały odebrane jako wsparcie dla Kremla, który przedstawia Ukrainę jako kraj rządzony przez nazistów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zadowolenie z wyboru Dworkowicza na drugą kadencję wyraził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

– Wybór szefa FIDE jest bardzo ważny, to wydarzenie globalne i oczywiście kibicowaliśmy Dworkowiczowi, obywatelowi Rosji – powiedział Pieskow rosyjskiej agencji prasowej RIA Nowosti.

– Niestety polityka przenika wszystkie aspekty związane ze sportem i kulturą. To bardzo niepożądane. Jest to dla nas nie do zaakceptowania. Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy walczyć – dodał rzecznik rosyjskiego rządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej