RAPORT

Tusk kontra Tusk

Dyskryminacja Romów z Ukrainy w Niemczech. Pełnomocnik rządu ds. „antycyganizmu” alarmuje

Pełnomocnik rządu ds. antycyganizmu Mehmet Daimagueler (fot. Carsten Koall/Getty Images)
Pełnomocnik rządu ds. antycyganizmu Mehmet Daimagueler (fot. Carsten Koall/Getty Images)

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu żyjących w tym kraju Romów, a także romskich uchodźców uciekających przed wojną do Niemiec i innych krajów jest jeszcze bardziej narażonych na dyskryminację – alarmuje pełnomocnik rządu Niemiec ds. „antycyganizmu” Mehmet Daimagueler.

Zapewnienie wakacji dzieciom z Ukrainy to nasza społeczna odpowiedzialność

Według ostatnich danych polskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki przed wakacjami w polskim systemie oświaty funkcjonowało blisko 200 tysięcy dzieci...

zobacz więcej

– Problem antycyganizmu nie jest nowy - zaznaczył Daimagueler na konferencji prasowej, relacjonowanej w sobotę przez Deutsche Welle. Jeszcze przed wojną na Ukrainie wielu członków tej społeczności było dotkniętych wykluczeniem na różnych poziomach: ograniczonym dostępem do edukacji i opieki zdrowotnej, katastrofalnymi warunkami mieszkaniowymi, nieuznawaniem ich za mniejszość, a wojna tylko uwypukliła tę strukturalną dyskryminację – wyliczył niemiecki urzędnik.


Zobacz także: Niemcy mówią „stop” imigrantom z Ukrainy. Powód? Skończyły się pieniądze


Obecnie wielu ukraińskich Romów jest narażonych na jeszcze większą dyskryminację, jako uchodźcy zarówno w Niemczech, jak i innych państwach europejskich – zaznaczył. Dodał, że pomoc kierowana do Romów często do nich nie dociera. 


Daimagueler odwiedził w ostatnich dniach Ukrainę, wraz z współprzewodniczącym niemieckiego Federalnego Związku Sinti i Romów Danielem Straussem oraz eurodeputowanym Romeo Franzem.

260 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło zatrudnienie w Polsce

Po inwazji Rosji na Ukrainę miliony ludzi uciekło z napadniętego kraju. Wśród tych, którzy trafili do Polski, zatrudnienie podjęło już co najmniej...

zobacz więcej

– Obecnie na Ukrainie żyje 400 tys. osób należących do społeczności romskiej, tylko 30 proc. z nich mieszka „w normalnych warunkach” - przekazał Strauss. Dodał, że ukraińscy Romowie potrzebują natychmiastowej pomocy oraz długoterminowej strategii zmierzającej do równego traktowania tej mniejszości.

 

– Antycyganim jest obecny nie tylko na Ukrainie, ale i w Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Czechach - podkreślił z kolei Franz. – Antycyganizm jest problemem europejskim – zaznaczył.

 

Daimagueler powiedział, że powodem jego wizyty na Ukrainie było też kilkanaście „antycygańskich” incydentów, do których doszło w ostatnim czasie w Niemczech. Zgłoszono np., że romscy uchodźcy z Ukrainy byli wyrzucani z pociągów. – To nie do zniesienia, by potomkowie tych, którzy w wagonach Reichsbahn byli wywożeni do nazistowskich obozów koncentracyjnych 70-80 lat później byli narażeni na rasistowskie ataki w pociągach Deutschen Bahn - podkreślił niemiecki komisarz ds. „antycyganizmu”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej