RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Naukowiec opublikował zdjęcie „czerwonego olbrzyma”. Ale to nie była gwiazda

Na zdjęciu zamiast gwiazdy Proxima Centauri był... plasterek kiełbasy chorizo (fot. Haiyang/VCG via Getty Images)
Na zdjęciu zamiast gwiazdy Proxima Centauri był... plasterek kiełbasy chorizo (fot. Haiyang/VCG via Getty Images)

Francuski fizyk Etienne Klein opublikował na Twitterze zdjęcie wykonane rzekomo przez potężny teleskop Webba i przedstawiające gwiazdę Proxima Centauri. Później przyznał, że był to żart. Nabrały się tysiące internautów, choć w rzeczywistości na fotografii znalazł się... plasterek kiełbasy chorizo.

Różnica... kosmiczna. NASA pokazało testowe zdjęcie z nowego Teleskopu Webba

NASA przedstawiła krótką analizę testowego zdjęcia wykonanego najchłodniejszym instrumentem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Porównanie z...

zobacz więcej

„Ten poziom szczegółowości... Nowy świat odsłania się przed nami dzień po dniu” – napisał pod zdjęciem Klein, który jest dyrektorem badań we francuskim Komisariacie ds. Energii Atomowej i Alternatywnych Źródeł Energii (CEA). Jego tweeta polubiły i przekazywały dalej tysiące użytkowników. 

 

Na zdjęciu miała być Proxima Centauri 

 

Według opisu zdjęcie miało zostać wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, najpotężniejszy teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek zaprojektowano. Publikowane od lipca zdjęcia z teleskopu zdobyły olbrzymią popularność wśród internautów. NASA oceniała pierwszą z tych fotografii jako „najgłębsze i najbardziej szczegółowe zdjęcie Wszechświata”. 

Czytaj więcej: NASA ujawnia kolejne zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba [GALERIA]


„Jak idiota”. To była jednak kiełbasa 

 

Po kilku dniach od oryginalnego tweeta Klein przyznał, że zamieszczone przez niego zdjęcie wcale nie pochodziło z Teleskopu Webba, a w rzeczywistości przedstawia plasterek hiszpańskiej kiełbasy chorizo. „Cóż, gdy przychodzi czas na aperitif, błędy poznawcze mają pole do popisu. Według współczesnej kosmologii żaden obiekt należący do hiszpańskiego wędliniarstwa nie istnieje poza Ziemią” – drwił naukowiec. 

 „Jak idiota, dałem się nabrać” – napisał jeden z francuskich użytkowników Twittera. „Ja tak samo, źródło było tak wiarygodne...” – dodał inny. 

 

Naukowiec przeprasza 

 

Klein przeprosił za publikację zdjęcia z mylącym podpisem i określił ją jako żart, który nie miał w sobie nic oryginalnego. Wyjaśnił, że jego celem było ostrzeżenie przed „obrazami, które zdają się przemawiać same za siebie”. 

Zobacz także: Obserwuj na żywo noc spadających gwiazd. Noc Perseidów z TVP Nauka

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej