RAPORT

Pogarda

Twardy kurs wobec UE? Jarosław Kaczyński zapowiada zmianę podejścia [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Polska strona wykazała maksimum dobrej woli i poszła na kompromisy w związku z realizacją warunków do pozyskania środków z Krajowego Planu Odbudowy – mówi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” zapowiada, że jeśli Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to i my nie mamy powodów, by wykonywać swoje zobowiązania wobec Unii Europejskiej.

Prezes PiS o reparacjach: Trzeba rąbnąć pięścią w stół

Ten moment, w którym trzeba z pewnymi postulatami wystąpić chyba się zbliża, moment, że trzeba rąbnąć pięścią w stół – powiedział wicepremier, szef...

zobacz więcej

Prezes PiS skrytykował podejście Unii Europejskiej, określając dalszą blokadę środków z KPO jako grę. 

 

„Dziś każdy widzi, jaka to gra” 

 

„Trzeba było spróbować choćby po to, by sprawa była jasna. I dzisiaj jest jasna, każdy widzi, o co chodzi, jaka to gra” – oświadczył prezes PiS.  

 

Jak mówił, w sytuacji bierności, należy zakończyć dalsze działania na rzecz odzyskania unijnych funduszy. „Wszystkich oczywiście nie przekonamy, niektórzy chcą trwać w głupocie, złudzeniach, inni cynicznie liczą na fortuny, które zarobią na jakimś zniewalaniu Polski” – mówił prezes PiS. 

 

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że ewentualne przyznanie środków z KPO musiałoby wiązać się ze zmianą stosunków pomiędzy Polską a UE. „Nie może być tak – i nie będzie – że Unia wobec nas nie uznaje traktatów, porozumień, umów. Nawet wyroków TSUE, który jasno stwierdził, że w przypadku sędziów powołanie przez prezydenta zamyka temat, nawet jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości” – zadeklarował prezes PiS. 

 

Czytaj więcej: Wyrok TSUE ws. statusu sędziów

Kaczyński: Koniec tego dobrego 

 

Jarosław Kaczyński wyjaśnił, że mówiąc „koniec tego dobrego”, miał na myśli, że musimy teraz przede wszystkim zadbać o polskich obywateli, podjąć działania, które obniżą koszt energii.  

 

„Jest kryzys, wojna, to warunki w pełni uzasadniające podjęcie działań nadzwyczajnych. Skoro w tym obszarze Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy powodów wykonywać swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej. To były jednak umowy i uzgodnienia działające w obie strony. Przy czym nie chodzi tu o niepłacenie składki członkowskiej, ale o inne działania i przedsięwzięcia” – dodał prezes PiS. 

 

Zobacz także: „Prędzej czy później Polska otrzyma środki z KPO”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej