RAPORT

Pogarda

Sensacja archeologiczna w Pompejach. „Park nie przestaje zaskakiwać”

Pompeje to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych (fot. Ufficio Stampa/AGF/Universal Images Group via Getty Images)
Pompeje to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych (fot. Ufficio Stampa/AGF/Universal Images Group via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Pokój z kredensem zamkniętym przez dwa tysiące lat, a w nim cały zestaw naczyń, łóżko, stół, pusta skrzynia pozostawiona otwarta w pośpiechu – oto najnowsze znaleziska w Pompejach na terenie pozostałości starożytnego miasta, zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza. O odkryciu domu ówczesnej klasy średniej poinformowała agencja Ansa.

Pompeje. Miasto, które pogrzebał Wezuwiusz

Zagłada przyszła niespodziewanie. Kilkumetrowy słup ognia spływał po zboczach porośniętej zielenią góry. W ciągu kilkudziesięciu sekund słońce...

zobacz więcej

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe odnaleźli resztki udekorowanego freskami domu złożonego z pięciu małych pokojów oraz łazienki i kuchni. Na miejscu odkryto resztki wyposażenia.


– Ten park archeologiczny nie przestaje zaskakiwać – stwierdził włoski minister kultury Dario Franceschini.


Ważne odkrycie


Eksperci podkreślają, że to bardzo ważne i wielkie odkrycie wskazuje na to, jak wielkie znaczenie ma kontynuacja wykopalisk w miejscu, którego życie skończyło się w 79 roku naszej ery. Po raz kolejny archeolodzy trafili na przedmioty codziennego użytku. W kredensie znaleźli talerze ze szkła, miski z ceramiki, wazy.


Dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Gabriel Zuchtriegel zaznaczył, że dzięki takim osiągnięciom można coraz lepiej poznać codzienne życie w Pompejach, do tej pory mało udokumentowane.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej