RAPORT

Tusk kontra Tusk

Prezydent Turcji zaproponował Putinowi spotkanie z Zełeńskim. Podał miejsce

Prezydent Turcji R.A. Erdogan (fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
Prezydent Turcji R.A. Erdogan (fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w sobotę, że podczas piątkowej rozmowy ze swym rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem w Soczi zaproponował mu spotkanie w Stambule z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. „Turcja będzie kontynuować dialog z Rosją” – zapewnił Erdogan.

Rosja i Turcja „gotowe pogłębiać współpracę”

Prezydenci Turcji i Rosji podkreślili w piątek gotowość pogłębienia współpracy między krajami „pomimo obecnych wyzwań na arenie regionalnej i...

zobacz więcej

– Od początku podkreślam, że w wojnie na Ukrainie nie będzie zwycięzcy. Mimo trudności w terenie jestem przekonany, że kryzys rozstrzygnie się za stołem rozmów. Jeszcze raz przypomniałem panu Putinowi, że możemy być gospodarzami jego spotkania z panem Zełenskim – oświadczył prezydent Turcji.


Jego wypowiedź przekazał ukraiński portal Suspilne powołując się na wystąpienie dla mediów tureckich. Erdogan zapewnił, że Ankara będzie „nadal rozwijać dialog” z Rosją, którą nazwał „czarnomorskim sąsiadem” Turcji.


Potwierdził, że jego kraj będzie płacił Rosji za dostawy gazu częściowo w rublach. Nie podał przy tym wielkości tych transakcji. W 2021 roku na Rosję przypadała około jedna czwarta ropy i około 45 proc. gazu w imporcie surowców do Turcji. „Erdogan dodał, że rozmowy z Putinem dotyczyły też rozszerzenia możliwości przyjmowania przez banki w Turcji rosyjskich kart płatniczych” – podał niezależny portal Meduza.


– Turcja chce zwiększyć obroty handlowe z Rosją do poziomu 100 mld USD rocznie i rozwijać współpracę w sektorze energetyki, handlu i turystyki – zadeklarował prezydent. Rozmowy Erdogana i Putina odbyły się w piątek w Soczi na południu Rosji.


Po ich zakończeniu politycy wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili gotowość pogłębienia współpracy obu krajów „pomimo obecnych wyzwań na arenie regionalnej i globalnej”.


Turcja od czasu inwazji rosyjskiej na Ukrainę stara się pełnić rolę pośrednika. W Stambule odbyły się w marcu negocjacje rosyjsko-ukraińskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej