RAPORT

Pogarda

Lockdown w kurorcie. Dziesiątki tysięcy turystów utknęło w mieście

W Chinach obowiązuje polityka „zero covid” (fot. Sha Xiaofeng/VCG via Getty Images)
W Chinach obowiązuje polityka „zero covid” (fot. Sha Xiaofeng/VCG via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Władze nadmorskiego miasta Sanya na tropikalnej chińskiej wyspie Hajnan wprowadziły w sobotę lockdown po wykryciu setek nowych przypadków COVID-19. W mieście utknęło około 80 tys. turystów, którzy będą mogli wyjechać dopiero po siedmiu dniach testów.

Nowe ogniska zakażeń. Dziesiątki milionów osób w Chinach objął lockdown

Dziesiątki milionów osób znalazło się w lockdownie z powodu nowych ognisk epidemii COVID-19 w Chinach, a lokale w dużych miastach zostały zmuszone...

zobacz więcej

Urzędnicy określili sytuację jako „bardzo poważną” i wprowadzili ograniczenia dotyczące swobody przemieszczania się w mieście. Nie podano, do kiedy restrykcje będą obowiązywać, ale turyści starający się opuścić Sanyę będą musieli najpierw przejść pięć testów na obecność koronawirusa w ciągu siedmiu dni.


„Sprzedaż biletów kolejowych z Sanyi została wstrzymana, a ponad 80 proc. lotów z i do tego miasta odwołano” – podała agencja Reutera. „Apelujemy do mieszkańców i turystów o wyrozumiałość i wsparcie” – napisano w komunikacie opublikowanym przez władze w mediach społecznościowych.


W Sanyi zgłoszono w piątek 263 nowe przypadki COVID-19. Według urzędników wykryto tam subwariant koronawirusa Omikron BA.5.1.3. Lockdown przypada w sezonie turystycznym dla miasta, które słynie również z bezcłowych domów towarowych. Zastępca mera He Shigang powiedział państwowej telewizji CCTV, że w Sanyi przebywa około 80 tys. turystów, choć zakażenia koronawirusem wykryto głównie wśród mieszkańców.


Urzędnicy ogłosili również w sobotę, że turyści, którzy z powodu lockdownu nie mogą opuścić Sanyi, będą mogli w tym czasie płacić za nocleg w hotelach o połowę mniej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFOWiększość państw świata złagodziła restrykcje koronawirusowe po zaszczepieniu znacznego odsetka ludności, ale władze Chin obstają przy strategii „zero covid” i stanowczo reagują nawet na niewielkie ogniska zakażeń, dążąc do całkowitej eliminacji wirusa z kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej