RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Korwin-Mikke „uniżonym sługą” Wałęsy. Ujawniono list

Janusz Korwin-Mikke (fot. Getty Images/Omar Marques/SOPA Images/LightRocket)
Janusz Korwin-Mikke (fot. Getty Images/Omar Marques/SOPA Images/LightRocket)

Pozostaję Waszej Ekscelencji uniżonym sługą – tak podpisał w 1993 roku Janusz Korwin-Mikke list skierowany do ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy. W korespondencji poseł narzeka na polski rząd. Pismo opublikował historyk prof. Sławomir Cenckiewicz.

Wałęsa przegrał proces z Cenckiewiczem. Zobacz komentarze. „Skandal!”

„Wygrałem proces z Lechem Wałęsą!” – napisał na Twitterze historyk prof. Sławomir Cenckiewicz. Co na to były prezydent? „To błazenada” – ocenił...

zobacz więcej

„Wasza Ekscelencjo! W nawiązaniu do naszej rozmowy na Zamku, pragnę przypomnieć panu sprawę Rady Stanu. W obecnej sytuacji, w której rząd nie jest kompetentny do działalności ustawodawczej, a Parlament zupełnie się do tego nie nadaje – jest to chyba jedyna rozsądna koncepcja” – pisał Korwin-Mikke do Lecha Wałęsy pod koniec stycznia 1993 roku.

 

Korwin-Mikke „uniżonym sługą” Wałęsy

 

Poseł zaproponował prezydentowi spotkanie. „W nadziei na rychłe spotkanie, proponuję bliższe jej omówienie. (…) przypominam o odłożonym zaproszeniu na śniadanie... Albo, jeśli wróci pan w Dolinę Kłodzką, to tam właśnie i ja wypoczywam”.

 

Korwin-Mikke podpisał korespondencję w dość kuriozalny sposób. „Pozostaję Waszej Ekscelencji Uniżonym Sługą” – zakończył list do Lecha Wałęsy.

 

Polski rząd w 1993 roku

 

Przypomnijmy, że w 1993 roku władzę w Polsce sprawował rząd Hanny Suchockiej z Unii Demokratycznej. Była działaczka Stronnictwa Demokratycznego utworzyła go 11 lipca 1992 roku po odwołaniu rządu Jana Olszewskiego, które dokonało się z inicjatywy prezydenta Wałęsy.

 

Czytaj także: Korwin-Mikke dostał wezwanie od lidera Solidarności

 

Rząd Suchockiej upadł po głosowaniu o wotum nieufności. Sejm uchwalił wniosek 28 maja 1993 roku przewagą jednego głosu. Hanna Suchocka podała się do dymisji, ale nie wybrano nowego premiera. Prezydent Lech Wałęsa nie przyjął dymisji rządu, a 29 maja 1993 r. zdecydował rozwiązać sejm i senat.

 


Rząd Suchockiej funkcjonował bez kontroli parlamentarnej do 26 października 1993. Po wyborach parlamentarnych Wałęsa powołał rząd Waldemara Pawlaka. Suchocka złożyła do dymisję 18 października tego samego roku.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej