RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ukraina znacjonalizuje rosyjski majątek. „W sposób zgodny z prawem”

Premier Ukrainy Denys Szmyhal (fot. Hennadii Minchenko/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Premier Ukrainy Denys Szmyhal (fot. Hennadii Minchenko/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rząd Ukrainy zatwierdził prezydencki dekret proponujący konfiskatę 903 obiektów należących wyłącznie do państwa rosyjskiego. Poinformował o tym premier Denys Szmyhal, według którego rzecz dotyczy setek budynków, praw korporacyjnych, gruntów i aktywów finansowych – informuje Biełsat.

Rosjanie atakują obwód doniecki. Są ofiary cywilne

Rosyjska armia szturmuje w kierunku Bachmutu i Awdijiwki w obwodzie donieckim. Jak też poinformował w sobotę gubernator tego regionu na wschodzie...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– Wszystko to jest podzielone na trzy kategorie. Pierwsza kategoria to majątek należący do państwa rosyjskiego. Druga kategoria to majątek należący do obywateli i firm z Rosji objętych sankcjami. Trzecia kategoria to aktywa rosyjskich banków. Rząd zatwierdzi dekret prezydencki proponujący konfiskatę 903 obiektów należących konkretnie do państwa rosyjskiego, 79 pozycji to prawa korporacyjne, 824 pozycje to własność – mówił Szmyhal.


– Zgodnie z obietnicą zabieramy wszystkie te rosyjskie aktywa na rzecz narodu ukraińskiego, robimy to systematycznie i zgodnie z wszelkimi procedurami. Nie zastępujemy prawa naszym widzimisię, ale realizujemy strategiczne zadanie w sposób zgodny z prawem – podkreślił premier.


Premier Ukrainy: konfiskata mienia i aktywów


Według niego skonfiskowane mienie zostanie zamienione na gotówkę, która następnie będzie skierowana na obronę i odbudowę Ukrainy. Dodał też, że kolejnym krokiem powinna być konfiskata rosyjskiego mienia i aktywów na Zachodzie w celu odbudowy Ukrainy.


– Zarówno rząd, jak i Kancelaria Prezydenta pracują nad tym z zespołami najlepszych prawników oraz z zespołami naszych międzynarodowych ekspertów, partnerów i sojuszników – powiedział Szmyhal.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej