RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosjanie atakują obwód doniecki. Są ofiary cywilne

Rosjanie atakują obwód doniecki (fot. Getty Images/Metin Aktas/Anadolu Agency, zdjęcie ilustracyjne)
Rosjanie atakują obwód doniecki (fot. Getty Images/Metin Aktas/Anadolu Agency, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Rosyjska armia szturmuje w kierunku Bachmutu i Awdijiwki w obwodzie donieckim. Jak też poinformował w sobotę gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko, w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej zginęło w piątek pięciu cywilów, a 14 osób zostało rannych. Walki toczą się również na południowym odcinku frontu. Tam Ukraińcy przy wsparciu artylerii niszczą rosyjskie składy broni i sprzęt wojskowy.

Ukraińcy odpierają ataki w Donbasie. „Rosja wyczerpała siły i potrzebuje taktycznej pauzy”

Bachmut, Siewiersk i Słowiańsk – to miasta w Donbasie, które Rosjanie bezskutecznie starają się zdobyć w ostatnim czasie. Linia frontu już od wielu...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Według raportu ukraińskiego Sztabu Generalnego Rosjanie bezskutecznie szturmowali w okolicach miejscowości Kodema i Zajcewe na południe od miasta Bachmut. Atakują też w kierunku samego Bachmutu. Z kolei w okolicach Awdijiwki Rosjanie szturmowali w okolicach wsi Newelske na zachód od miasta Donieck.

 

Rosjanie ostrzeliwali z artylerii i z powietrza na całej linii frontu, od obwodu charkowskiego, przez doniecki po chersoński. Na południu frontu Rosjanie atakowali między innymi ze śmigłowców szturmowych. Tam też, jak donosi Operacyjne Dowództwo „Południe” Sił Zbrojnych Ukrainy, ukraińska artyleria w okolicach Chersonia i Berysławia zniszczyła 6 składów rosyjskiej amunicji.

 

Ofiary w obwodzie donieckim

 

„5 sierpnia Rosjanie zabili 5 mieszkańców obwodu donieckiego”, a 14 osób zostało rannych – napisał Kyryłenko w komunikatorze Telegram.

Podkreślił, że obecnie niemożliwe jest ustalenie dokładnej liczby ofiar w okupowanym Mariupolu i Wołnowasze.

 


Łącznie od początku pełnowymiarowego rosyjskiego ataku na Ukrainę bilans ofiar cywilnych w obwodzie donieckim wynosi 690 zabitych i 1773 rannych – przekazał gubernator.


Czytaj także: Rosjanie systematycznie niszczą infrastrukturę cywilną Doniecka


Jak poinformował Kyryłenko, cytowany przez portal Suspilne, w obwodzie, z którego trwa obowiązkowa ewakuacja, pozostaje ok. 350 tys. mieszkańców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej