RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosja i Turcja „gotowe pogłębiać współpracę”

Erdogan i Putin (fot. PAP/EPA/V.PROKOFYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL)
Erdogan i Putin (fot. PAP/EPA/V.PROKOFYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

Prezydenci Turcji i Rosji podkreślili w piątek gotowość pogłębienia współpracy między krajami „pomimo obecnych wyzwań na arenie regionalnej i globalnej” – poinformowała agencja Reutera po 4-godzinnych rozmowach Recepa Tayyipa Erdogana i Władimira Putin w Soczi nad Morzem Czarnym.

Ukraiński wywiad: Rosja prosi Turcję o pomoc w omijaniu zachodnich sankcji

„Rosja zaproponowała Turcji szereg kroków, które umożliwiłyby omijanie części sankcji” – podał w piątek „Washington Post”. Dokument wysłany przed...

zobacz więcej

Prezydenci zgodzili się również wzmocnić dwustronną wymianę gospodarczą. Stwierdzili, że ich „konstruktywna współpraca” odegrała ważną rolę w umożliwieniu morskiego eksportu zboża blokowanego w portach na południu Ukrainy od początku inwazji Rosji przeciwko temu państwu.


W wydanym wspólnie oświadczeniu Erdogan i Putin również zwrócili uwagę na konieczność „pełnej implementacji porozumienia stambulskiego, pozwalającego m.in. na nieprzerwany eksport rosyjskiego zboża, nawozów i surowców niezbędnych do ich produkcji”. „Liderzy osiągnęli także porozumienie w sprawie pokrycia przez Turcję części opłat za import rosyjskiego gazu w rublach” – podał Reuters.


Prezydenci podkreślili determinację obu państw w walce przeciwko organizacjom terrorystycznym w Syrii. Przed samym spotkaniem z Putinem turecki prezydent oznajmił, że koordynacja działań obu państw „przyniesie ulgę rejonowi Bliskiego Wschodu”. Erdogan dodał, że „Turcja ceni współpracę z Rosją w kwestii zwalczania terroryzmu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej