RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Iran: zamach na eksperta atomistyki

Irański naukowiec zginął w wyniku wybuchu bomby umieszczonej na jego samochodzie przez motocyklistę
Irański naukowiec zginął w wyniku wybuchu bomby umieszczonej na jego samochodzie przez motocyklistę (fot. źródło: enduringamerica.com)

Irański specjalista w dziedzinie atomistyki, profesor Mostafa Ahmadi Roshan, zginął w zamachu w Teheranie w wyniku wybuchu bomby umieszczonej na jego samochodzie przez motocyklistę. Co najmniej dwie osoby zostały ranne. Teheran oskarżył o zamach „agentów Izraela lub USA”, Biały Dom tymczasem zaprzeczył, by odegrał w nim jakąkolwiek rolę.

Stany Zjednoczone nie mają z tym absolutnie nic wspólnego – oświadczył rzecznik Białego Domu Tommy Vietor. – Potępiamy zdecydowanie wszelkie akty przemocy, w tym takie, jak dzisiejszy – powiedział rzecznik.

Mostafa Ahmadi Roszan – inżynier-chemik, zastępca dyrektora w ośrodku nuklearnym Natanz, gdzie nadzorował wydział zajmujący się wzbogacaniem uranu – zginął w Teheranie w wybuchu bomby, którą przytwierdzono do jego samochodu.

To trzeci od roku 2010 taki zamach na irańskich naukowców zajmujących się sprawami nuklearnymi. W listopadzie 2010 roku w Teheranie w jednym dniu przeprowadzono dwa zamachy bombowe, w których zginął jeden naukowiec zajmujący się kwestiami nuklearnymi, a drugi został ranny. Iran oskarżył wówczas o przeprowadzenie ataku izraelskie, brytyjskie i amerykańskie służby wywiadowcze, które – według Teheranu – chcą wyeliminować kluczowe postaci zaangażowane w irański program nuklearny.

Irański wiceprezydent Mohammad Reza Rahimi zarzucił USA i Izraelowi, że stoją za środowym zamachem, i powiedział, że zabójstwa irańskich naukowców nie powstrzymają postępu irańskiego programu nuklearnego.

Zachód twierdzi, że program ten ma na celu pozyskanie bomby atomowej; Teheran utrzymuje, że prace mają wyłącznie cywilny charakter.

Iran potwierdził w poniedziałek, że rozpoczął wzbogacanie uranu w swym podziemnym kompleksie nuklearnym Fordo.

źródło:

Zobacz więcej