RAPORT

Tusk kontra Tusk

Izrael zaatakował Strefę Gazy. Wiele ofiar

Znów niespokojnie w Ziemi Świętej (fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Znów niespokojnie w Ziemi Świętej (fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)

W izraelskim ataku na Strefę Gazy zginął dowódca zbrojnego skrzydła palestyńskiego ekstremistycznego ugrupowania Islamski Dżihad. Śmierć Tajsira Al-Dżabariego potwierdziła strona palestyńska. Według izraelskiej armii w ataku zginęło łącznie 15 osób – ekstremistów związanych z Islamskim Dżihadem.

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło naloty na pozycje ruchu Hamas w Strefie Gazy

Izraelska armia poinformowała, że przeprowadziła w sobotę serię nalotów na obiekty islamistycznego ruchu Hamas w Strefie Gazy. Jak podkreśliła w...

zobacz więcej

Żródła palestyńskie mówią o ośmiu zabitych, w tym o pięcioletnim dziecku. Izrael zapowiada kolejne ataki, Islamski Dżihad grozi odwetem.


Do zaostrzenia sytuacji między Izraelem a Palestyńczykami doszło na początku tygodnia, po aresztowaniu jednego z przywódców Islamskiego Dżihadu Basama al-Saadiego.


W obawie przed atakami odwetowymi Izrael zamknął wszystkie przejścia graniczne w Strefie Gazy i niektóre pobliskie drogi. Ograniczony został też ruch izraelskich cywilów mieszkających w pobliżu granicy.


Mobilizacja wojskowa w Izraelu i próby mediacji

Strefa Gazy pełna niewybuchów. Liczba ofiar wciąż rośnie

Po zakończeniu majowej wojny Izraela z rządzącym Strefą Gazy Hamasem niewybuchy wciąż zabijają cywilów na palestyńskim terytorium – informuje w...

zobacz więcej

Izraelski minister obrony Benny Ganc zatwierdził ewentualną mobilizację 25 tys. rezerwistów sił zbrojnych Izraela (IDF).


Siły zbrojne Izraela rozpoczęły operację „Wstający świt” jako uderzenie uprzedzające, by nie dopuścić do ataków rakietowych Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, który od wtorku zapowiadał odwet za aresztowanie jego przywódcy w Strefie Gazy, Bassama Saadiego.


Kilka palestyńskich grup terrorystycznych wydało wspólny komunikat, w którym oznajmiono, że Izrael ponosi „pełną odpowiedzialność” za ataki w Strefie Gazy, które „nie pozostaną nieukarane” – relacjonuje portal Times of Israel.Mediacji między stronami konfliktu podjął się Egipt – podała tamtejsza telewizja państwowa Extra News, powołując się na oficjalne źródła.


Times of Israel poinformował, że Izrael kanałami dyplomatycznymi przekazał Egiptowi i ONZ informację, że celem jego ataków jest wyłącznie Palestyński Islamski Dżihad, a nie Hamas, co – jak ocenił portal – jest zapewne próbą ograniczenia skali konfliktu.


Minister spraw wewnętrznych Izraela Ajelet Szaked powiedziała, że rząd podjął decyzję, iż kraj nie będzie „zakładnikiem grupy terrorystycznej z Gazy”. Dodała jednak, że rozpoczynający się konflikt może być „długi i trudny”.


W przygranicznym pasie w Izraelu o szerokości 80 km wprowadzono „stan sytuacji nadzwyczajnej”, zamknięto szkoły i de facto objęto mieszkańców lockdownem, nakazano im też przebywać w pobliżu schronów.


Portal Ynet podał, cytując anonimowe źródło w siłach bezpieczeństwa, że rząd nie zdołał przekonać Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu do zrezygnowania z ataku na Izrael i dlatego podjęto decyzję o wszczęciu operacji przeciw temu ugrupowaniu.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej