RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sprzedajesz na OLX? Uważaj na oszustów. Oto, jak działają

Oszust może chcieć uzyskać dane twojej karty płatniczej (fot. Shutterstock/LDprod)
Oszust może chcieć uzyskać dane twojej karty płatniczej (fot. Shutterstock/LDprod)

Pod koniec lipca stołeczna policja poinformowała o ujęciu mężczyzny, który na portalu ogłoszeniowym OLX miał udawać kupującego w celu wyłudzenia od ofiar wrażliwych danych. Wcześniej mundurowi informowali o sposobie działania oszustów, którzy kontaktują się z ogłoszeniodawcami, próbując nakłonić ich do kliknięcia w link kierujący do strony wyłudzającej dane. Obok OLX wykorzystywali oni komunikator WhatsApp. Okazuje się, że ogłoszeniodawcy korzystający z OLX wciąż są narażeni na taki proceder.

Z próbą takiego oszustwa zetknął się publicysta Samuel Pereira. 

 

 


Zamiast klikać w link szef portalu tvp.info próbował uzyskać adres, pod który należy wysłać wskazany towar, a wreszcie - zasugerował kontakt z policyjnym numerem alarmowym. Wtedy domniemany oszust przestał odpowiadać. 

 

Jak działają oszuści? 

 

Model działania przypomina proceder opisywany przez policję: „Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz”. 


Młodzi odporni na przestępców w sieci? Niekoniecznie

Ponad 19 proc. osób między 18 a 24 rokiem życia opublikowało w sieci zdjęcia swoich dokumentów, a 28 proc. Polaków z tej grupy wiekowej udostępniło...

zobacz więcej

Co by się stało po kliknięciu w link? Według policji ogłoszeniodawca otrzymałby SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Jeśli nie przeczytałby go uważnie i wpisał kod do formularza, umożliwiłby oszustowi płatności swoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłacanie nią gotówki w bankomacie. Do końca, aż opróżni konto. „W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay” – zwracają uwagę mundurowi. 

 

Jak uniknąć oszustwa?  

 

Oszuści nie próżnują, ale potencjalne ofiary mają do dyspozycji szereg środków ostrożności:


Należy uważnie czytać SMS-y ze swojego banku i zwracać uwagę na to, co autoryzujemy. 


Warto poznać zasady bezpieczeństwa swojego banku, i stosować się do nich korzystając z portali aukcyjnych. 


Zachować ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. 


Rozliczać się bezpośrednio przez dany portal unikając bezpośrednich transakcji i uważać na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Warto poznać instrukcje płatności na danym portalu ogłoszeniowym. 


Oszuści mogą podrobić również stronę takiego portalu – tak samo jak i każdą inną stronę. Dlatego warto sprawdzać adres widoczny w przeglądarce.


Niepokój powinny wzbudzić także ewentualne błędy językowe na stronie, na której przekazujemy dane karty. Fałszywe strony często je zawierają, są napisane niegramatycznie.

Poznała go w sieci, wysłała sporą sumę. Najpierw „upewniła się”, że nie jest oszustem

50 tys. koron (9 tys. zł) wysłała pewna 55-latka z Czech poznanemu w sieci mężczyźnie. Pieniądze miały być przeznaczone na wspólne wakacje. Para...

zobacz więcej

Zostałem oszukany na OLX-ie. Co robić? 

  

Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą oszustów, należy zastrzec kartę. Od ręki można to zrobić w bankowości internetowej lub aplikacji bankowej. Pomocna może być także infolinia banku. Zastrzeżona karta przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay. Powinniśmy także poinformować Policję. 


Portal OLX zapewnia, że „nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przedmiot”.  


Czyhanie na sprzedawców na portalach aukcyjnych to jedna z wielu metod działania oszustów. Tu dowiesz się, w jaki sposób nakłaniają ofiary do instalowania aplikacji, dzięki którym przejmują kontrolę nad ich kontami bankowymi


„Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata” – czytamy na oficjalnym blogu serwisu.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej