RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poprawia się sytuacja finansowa Stolicy Apostolskiej

Papież Franciszek (fot. Franco Origlia/Getty)
Papież Franciszek (fot. Franco Origlia/Getty)

Poprawia się stan finansów Stolicy Apostolskiej – wynika z danych ogłoszonych w piątek w Watykanie. Budżet za zeszły rok zamknął się deficytem w wysokości 3 milionów euro; w 2020 roku wynosił on 63 mln , co miało związek z ostrą fazą początkową pandemii Covid-19.

Szastanie pieniędzmi i brak kontroli. Dziennikarze o mrocznej stronie Watykanu

Chciwość, zepsucie i brak kontroli nad budżetem – taki obraz finansów Watykanu wyłania się z dwóch opublikowanych właśnie książek. Autorami obu są...

zobacz więcej

– Nie dążymy do nadwyżek, ale do równowagi w służbie Stolicy Apostolskiej – stwierdził prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii ksiądz Juan Antonio Guerrero Alves w wywiadzie dla watykańskich mediów.


Wyraził opinię, że 3 miliony euro deficytu „to niewiele”. To budżet „praktycznie zrównoważony i nie jest to liczba, która budzi niepokój” – dodał. Zaznaczył, że dobre rezultaty finansowe w zeszłym roku sprawiły, że deficyt znacznie się zmniejszył.


– Zrobiliśmy wiele kroków w słusznym kierunku przejrzystości, ochrony ekonomicznej Stolicy Apostolskiej i zrównoważonego rozwoju – powiedział hiszpański jezuita.


–Wyniki są lepsze niż przewidywaliśmy, ale jeśli chodzi o przyszłość, to rysuje się bardzo niepewny okres – przyznał.


Ksiądz Guerrero Alves wskazał też: „Nie możemy powiedzieć, że czas wyrzeczeń się skończył. Rok 2022 będzie szczególnie trudny i taki będzie też 2023”.


Stolica Apostolska, czyli „rząd” Kościoła ze wszystkimi instytucjami Kurii Rzymskiej i Państwo Watykańskie mają osobne budżety.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej