RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ukraiński wywiad: Rosja prosi Turcję o pomoc w omijaniu zachodnich sankcji

Erdogan i Putin(fot. Murat Kula/Anadolu/Getty)
Erdogan i Putin(fot. Murat Kula/Anadolu/Getty)

„Rosja zaproponowała Turcji szereg kroków, które umożliwiłyby omijanie części sankcji” – podał w piątek „Washington Post”. Dokument wysłany przed spotkaniem prezydentów dwóch krajów miał przejąć i przekazać dziennikowi ukraiński wywiad.

Statek z ukraińską kukurydzą przypłynął do Stambułu

Płynący z Odessy pierwszy od inwazji Rosji na Ukrainę statek z ukraińską kukurydzą dotarł we wtorek wieczorem do Stambułu. W środę rano zostanie...

zobacz więcej

Według dokumentu, Rosja zwróciła się o to, by umożliwić jej zakup udziałów w tureckich rafineriach i instalacjach naftowych, co potencjalnie pozwoliłoby na ukrywanie pochodzenia eksportowanej rosyjskiej ropy. Moskwa chce też, by państwowe banki tureckie pozwoliły na otworzenie u siebie kont korespondencyjnych dla objętych sankcjami banków rosyjskich, a także o pozwolenie na działalność rosyjskich firm w tureckich specjalnych strefach ekonomicznych.


Propozycja miała zostać wysłana przed piątkowym spotkaniem prezydentów Turcji i Rosji, Recepa Tayyipa Erdogana i Władimira Putina w Soczi. Nie wiadomo, jak zareagował Stambuł, ale turecki oficjel powiedział dziennikowi, że Turcja wspiera ukraińską suwerenność. Dodał też, że Turcja jest jednym z niewielu państw, z którymi rozmawia zarówno Rosja, jak i Ukraina.


Wysoki rangą przedstawiciel Kremla miał powiedzieć „Washington Post”, że wcześniejsze próby ustanowienia przez Rosję alternatywnego mechanizmu płatności, omijającego sankcje za pomocą chińskich banków, spełzły na niczym, bo Chińczycy obawiali się narażenia na amerykańskie restrykcje.


Na podobne ryzyko byłyby wystawione tureckie instytucje. Mimo to, według cytowanych przez dziennik moskiewskich biznesmenów, Turcja - a także Izrael, Chiny i Azerbejdżan - już pomagają rosyjskim firmom w reorganizacji łańcuchów dostaw.


Od lutego br. turecki eksport do Rosji wzrósł o 400 mln dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej