RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wzrost zysków Grupy Orlen w II kwartale. Blisko połowa przychodów z rynków zagranicznych

Najnowsze

Popularne

Prawie połowa przychodów Grupy ORLEN w II kwartale bieżącego roku pochodziła z rynków zagranicznych – głównie z Niemiec i Czech – przekazał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. W piątek koncern opublikował skonsolidowany raport.

PKN Orlen i Grupa Lotos jedną firmą. „To optymalizacja kosztów zakupu ropy”

Od dzisiaj razem z Grupą Lotos jesteśmy jedną firmą – poinformował na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. „Połączony koncern to...

zobacz więcej

Wynik netto Grupy Orlen w drugim kwartale tego roku wzrósł do 3,7 mld zł i był wyższy o ponad 1,4 mld zł od uzyskanego w tym samym okresie 2021 r., kiedy to przekroczył 2,2 mld zł – podał koncern w opublikowanym w piątek skonsolidowanym raporcie.

 

46 proc. „przychodów Grupy ORLEN w II kwartale tego roku pochodziła z rynków zagranicznych, w tym przede wszystkim z Niemiec i Czech” – poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak wynika z opublikowanych w piątek danych, 13 proc. zysków koncernu pochodzi z Czech, a 12 proc. z Niemiec; kolejne 7 proc. z rynku litewskiego, łotewskiego i estońskiego.

 

Grupa Orlen odnotowała też za granicą wzrost przychodów rok do roku. W Czech wyniósł on 121 proc. r/r, w Niemczech – 60 proc. r/r, a w Estonii, Łotwie i na Litwie – 137 proc. r/r.

 

Czytaj także: Benzyna na Orlenie tańsza 30 gr na litrze

 

Jak przekazał Obajtek, w II kwartale koncern zwiększył udział zużycia ropy arabskiej o 33 proc., a I kwartale br. wzrost ten wyniósł 19 proc. „Dzięki połączeniu z Grupą Lotos będziemy w stanie zwiększyć jej udział do 45 proc. To fundament bezpieczeństwa energetycznego i niezależności surowcowej Polski” – ocenił.
Zielone światło Komisji Europejskiej na przejęcia Orlenu i Lotosu

Komisja Europejska zatwierdziła plan przejęcia przez PKN Orlen węgierskiego przedsiębiorstwa Normbenz Magyarorsag i szeregu aktywów węgierskiego...

zobacz więcej

„Nasze wyniki jasno pokazują, że dywersyfikacja działalności Grupy Orlen pozwala nam generować coraz większe zyski poza produkcją i sprzedażą paliw” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie prasowym.

 

Jak podkreślił, bardzo dobre wyniki przyniósł segment petrochemiczny Grupy Orlen, produkujący m.in. materiały dla nowoczesnych tworzyw sztucznych i zarazem dobre rezultaty wypracował również segment energetyczny, który już w 60 proc. produkuje energię z nisko i zeroemisyjnych źródeł.

 

Wzrost zysków Orlenu

 

„W drugim kwartale aż 5-krotny wzrost wyniku odnotował segment wydobycia ropy i gazu, którego zysk operacyjny stanowi równowartość niemal połowy zysku segmentu detalicznego obciążonego niższymi marżami paliwowymi” – dodał prezes PKN Orlen.

 

Czytaj także: PKN Orlen otworzył w Krakowie pierwszą stację wodorową

 

Obajtek ocenił, że „wyniki rafinerii nie są zaskoczeniem dla rynku i wpisują się w rezultaty osiągane przez całą, globalną branżę przerobu ropy”. „Widzimy już jednak symptomy pogorszenia sytuacji makroekonomicznej dla tego sektora, co sprawia, że kolejne miesiące będą wiązały się z dużymi wyzwaniami, związanymi z prognozowanym spadkiem popytu na paliwa, przy utrzymujących się wysokich cenach surowców” – zaznaczył.

Prezes PKN Orlen przybliża szczegóły promocji na paliwa

Są szanse na tańsze paliwo w wakacje? – To będzie za jakiś czas ogłoszone. Będziemy się starać, by przez okres wakacji była pewnego rodzaju...

zobacz więcej

Jak dodał, szczególne znaczenie w tym kontekście zyskują inwestycje rozwojowe Grupy Orlen, w tym obejmujące energetykę odnawialną czy paliwa alternatywne, które – jak zauważył – „trwale zwiększają nasze bezpieczeństwo i niezależność od dostaw surowców ze Wschodu”.

 

Obajtek zwrócił uwagę, że w pierwszym półroczu na nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen przeznaczono 6,3 mld zł i jest to niemal tyle, ile zainwestowano tam łącznie w latach 2014-2015.

 

„Kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski jest też efektywna integracja z Grupą Lotos. Nasze kolejne wyniki uwzględnią już efekty budowy silnego koncernu multienergetycznego” – zaznaczył prezes PKN Orlen.


Jak podano w komunikacie koncernu, w ciągu sześciu miesięcy tego roku Grupa Orlen wypracowała wynik netto w wysokości ponad 6,5 mld zł, czyli o 2,4 mld zł więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, gdy wynik ten wyniósł tam ponad 4,1 mld zł.

Połączenie Lotosu i PKN Orlen. Jest decyzja Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia

Akcjonariusze Lotosu podczas środowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia poparli połączenie spółki z PKN Orlen. Za odpowiednią uchwałą oddano...

zobacz więcej

W drugim kwartale tego roku przychody Grupy Orlen w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku wzrosły o 96 proc., z 29,4 mld zł do 57,8 mld zł. Przychody za sześć miesięcy tego roku osiągnęły poziom 103,2 mld zł przy prawie 54 mld zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 91 proc.

 

W drugim kwartale tego roku odnotowano też w Grupie Orlen wzrost poziomu EBITDA LIFO o 2,3 mld zł, z ponad 3 mld zł do przeszło 5,3 mld zł, przy czym po sześciu miesiącach bieżącego roku EBITDA LIFO wyniosła 8,1 mld zł, czyli o 2,6 mld zł więcej niż w analogicznym czasie rok wcześniej, gdy było to 5,5 mld zł.

 

Działalność koncernu w czasie wojny na Ukrainie

 

PKN Orlen zwrócił uwagę, że „bezpośrednim efektem wojny na Ukrainie i niestabilnego makro był spadek podaży paliw w Europie i na świecie, który silnie wpływał na ich rynkowe notowania, a przez to modelowe marże rafineryjne wszystkich koncernów paliwowych”.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

 

„Z kolei ryzyko wejścia globalnej gospodarki w recesję prowadzi do prognozowanego ograniczenia popytu na paliwa, co oznacza, że najbliższe miesiące w obliczu utrzymujących się wysokich cen surowców będą dla branży paliwowej szczególnie wymagające. Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen za lipiec br. była niemal o połowę niższa niż miesiąc wcześniej” – podał koncern.

Fuzja Orlenu z Lotosem. To „polska racja stanu” i więcej stacji

Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos oraz powstanie jednego koncernu to polska racja stanu. Tylko jeden silny koncern multienergetyczny może zagwarantować...

zobacz więcej

Odnosząc się wyników koncernu za drugi kwartał, PKN Orlen przyznał, że wynik stacji paliw koncernu w Polsce był niższy niż o 127 mln zł rok do roku, przede wszystkim z uwagi na spadek marż paliwowych.

 

„Grupa Orlen, podobnie jak inne spółki paliwowo-energetyczne na świecie, funkcjonowała w tym czasie w niespotykanym, wyjątkowo niestabilnym otoczeniu makroekonomicznym, spowodowanym trwającym konfliktem na Ukrainie” – zaznaczono w informacji.

 

Wskazano jednocześnie, iż mimo to Grupa Orlen utrzymała ok. 50-proc. udział w polskim rynku paliw, czyli łącznej sprzedaży detalicznej, prowadzonej poprzez sieć stacji Orlen oraz hurtowej, a także 53 proc. udziałów w rynku czeskim i 82 proc. w rynku litewskim.

 

Czytaj także: PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu

 

„Ograniczanie zużycia rosyjskiej ropy, wzrost cen gazu oraz wysoka stopa dyskonta sprawiły, że wynik skonsolidowany Grupy Orlen za pierwsze półrocze 2022 r. jest obciążony odpisem w wysokości 2,9 mld zł, z czego 2,8 mld zł na aktywach rafineryjnych. Odpis wartości aktywów odzwierciedla ich prognozowane wyniki w przyszłości” – wyjaśnił koncern.

 

Jak poinformował PKN Orlen, segment rafineryjny Grupy Orlen wypracował w drugim kwartale tego roku EBITDA LIFO na poziomie 1,8 mld zł, a na wynik ten „wpłynęło przede wszystkim otoczenie makroekonomiczne i oderwanie się światowych notowań ropy od notowań produktów paliwowych”. „Było to spowodowane globalnym wzrostem popytu na paliwa oraz ograniczoną z powodu wojny podażą w Europie i na całym świecie” – podkreślono w informacji.

„Tylko taki podmiot ma siłę, by bezpiecznie dla Polaków przeprowadzić transformację energetyczną”

– Duży koncern energetyczny jest bardziej atrakcyjny dla graczy na światowych rynkach, jest to też gwarancja bezpieczeństwa energetycznego kraju –...

zobacz więcej

PKN Orlen podał, że przerób ropy w płockiej rafinerii wzrósł rok do roku o 30 proc., z 3,3 mln do 4,3 mln ton, natomiast wykorzystanie jej mocy produkcyjnych wzrosło w tym czasie z 81 do 107 proc. „Było to związane głównie z rosnącą konsumpcją paliw w Polsce” – wyjaśnił koncern.

 

Według firmy rekordowy zysk operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 1,6 mld zł, wyższy o ponad 60 proc. rok do roku, wypracował segment petrochemii. „Wynik ten był efektem wzrostu wolumenów sprzedaży o 31 proc., w tym m.in. wykorzystywanych do produkcji tworzyw sztucznych olefin i poliolefin”.

 

Produkcja energii

 

W drugim kwartale bieżącego roku segment energetyki Grupy Orlen osiągnął EBITDA w wysokości 1,2 mld zł, czyli wynik porównywalny do wypracowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym czasie łączna produkcja w Grupie Orlen wyniosła 2,7 TWh energii elektrycznej oraz 10 TWh ciepła, z czego ok. 60 proc. pochodziło z odnawialnych źródeł oraz jednostek zasilanych gazem.

 

Zobacz także: PKN Orlen wraz z litewskim rządem zwiększają efektywność rafinerii w Możejkach

 

Jak przekazał koncern, z kolei segment detaliczny Grupy Orlen odnotował spadek wyniku EBITDA o 16 proc. rok do roku, do poziomu 695 mln zł. Na koniec drugiego kwartału w sieci detalicznej Grupy Orlen funkcjonowało 2885 stacji paliw, co oznacza wzrost o 31 obiektów w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Połączenie Orlenu z Lotosem. Obajtek: Musi być jedna mocna firma w Polsce i za granicą

Proces rejestracji połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji, która staje się faktem; połączona firma będzie coraz większym kołem...

zobacz więcej

Według PKN Orlen w efekcie wysokich cen ropy w drugim kwartale segment wydobycia ropy i gazu wypracował zysk operacyjny na poziomie 304 mln zł.

 

„To wynik kwartalny, zbliżony do tego, który obszar wydobycia wypracował przez cały 2020 r.” – zaznaczył koncern. Dodał, iż średnie wydobycie w Grupie Orlen wzrosło o 0,6 tys. boe/d (baryłek ekwiwalentu na dobę – red.), w tym: w Kanadzie o 0,3 tys. boe/d i w Polsce o 0,3 tys. boe/d.

 

Fuzja z Lotosem i połączenie z PGNiG

 

PKN Orlen przypomniał, iż w drugim kwartale tego roku finalizował „największe w swojej historii procesy akwizycyjne, które umożliwią budowę silnego, zintegrowanego koncernu multienergetycznego”. „Już 1 sierpnia fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos została sfinalizowana poprzez rejestrację połączenia firm przez Sąd Rejonowy w Łodzi” – podkreślono w informacji.

 

Jak zapewnił PKN Orlen, zgodnie z planem realizowane było także jego połączenie z PGNiG, np. w lipcu spółki uzgodniły i podpisały plan połączenia, które nastąpi poprzez przeniesienie majątku PGNiG do PKN Orlen.


Czytaj także: Według Daniela Obajtka fuzja Orlenu z Lotosem to polska racja stanu 


„Połączenie firm umożliwi zbudowanie zintegrowanego portfolio wytwórczego w kraju, opartego o odnawialne źródła energii, w tym morską energetykę wiatrową. Pozwoli także w pełni wykorzystać potencjał jednostek gazowych do bilansowania nieregularnego profilu wytwarzania z odnawialnych źródeł energii” – ocenił koncern. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej