RAPORT

Wojna na Ukrainie

Bezrobocie najniższe od 32 lat

Bezrobocie jest najniższe od 32 lat. Jak przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych w lipcu spadła o 6,5 tysiąca, a w urzędach pracy zarejestrowanych było 811,5 tysiąca bezrobotnych.

Bezrobocie najniższe od 32 lat. MRiPS podało dane za czerwiec [WIDEO]

Stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec czerwca wyniosła 4,9 proc. To o 0,2 pkt. proc. mniej niż w maju – wynika z szacunków Ministerstwa...

zobacz więcej

Jak powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, po raz ostatni w rejestrach urzędów pracy mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w lipcu 1990 roku. Szefowa resortu w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową oceniła, że najnowsze dane z rynku pracy są optymistyczne.


Bezrobocie najniższe od 32 lat


– 4,9, stopa bezrobocia za miesiąc lipiec. To oznacza, że utrzymuje się bezrobocie, to rejestrowane, z miesiąca czerwca. To jest bardzo dobra dana. Od 32 lat mamy najniższe bezrobocie. Spadła też liczba – w porównaniu do czerwca – osób bezrobotnych. W czerwcu mieliśmy blisko 820 tys. osób bezrobotnych, teraz mamy 811 tys. – przekazała minister Maląg.

Czytaj także: Dobre wieści z rynku pracy, bezrobocie w dół

Jak dodała szefowa resortu, małe spowolnienie gospodarcze przełoży się na rynek pracy, dlatego trzeba na niego patrzeć ostrożnie. – Jednak nie będzie to duży wzrost bezrobocia – oceniła.

 


Bezrobocie w Polsce najniższe od ponad 30 lat

Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 4,9 proc. z 5,1 proc. w maju – podał Główny Urząd Statystyczny.

zobacz więcej


Gdzie najniższe bezrobocie?


MRiPS poinformowało, że według szacunków, najmniej bezrobotnych jest w Wielkopolsce. Stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec lipca 2022 roku kształtowała się w przedziale od 2,7 procent w województwie wielkopolskim do 7,6 procent w warmińsko-mazurskim. W czterech województwach wskaźnik zmniejszył się w porównaniu ze wskaźnikiem z czerwca br. o 0,1 pkt. proc.


Jak przekazał resort, porównując poziom bezrobocia w końcu lipca tego roku do stanu z końca lutego 2020 roku przed pandemią, liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o około 108,3 tysięcy osób, czyli o prawie 12 procent, a stopa zarejestrowanego bezrobocia była o 0,6 punktu procentowego niższa niż pod koniec lutego 2020 roku.

 

Minister Maląg zwróciła uwagę, że „według Eurostatu Polska jest na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem”.

Stopa bezrobocia w czerwcu br. wyniosła w Polsce – według metodologii Eurostatu – 2,7 proc. Wśród krajów UE było to 6 proc., a w krajach strefy euro – 6,6 proc. Polska zajęła drugie po Czechach (2,4 proc.) pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE. Trzecie były Niemcy z wynikiem 2,8 proc. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej