RAPORT

Tusk kontra Tusk

80 lat temu Niemcy wywieźli go razem z podopiecznymi do Treblinki. Materiał IPN o Korczaku [WIDEO]

Na swojej stronie Instytut Pamięci Narodowej udostępnił internetową wystawę o postaci Janusza Korczaka (fot. IPN Oddział w Warszawie)
Na swojej stronie Instytut Pamięci Narodowej udostępnił internetową wystawę o postaci Janusza Korczaka (fot. IPN Oddział w Warszawie)

80 lat temu, 5 lub 6 sierpnia 1942 r., Janusz Korczak, jego współpracownica Stefania Wilczyńska oraz 192 wychowanków z Domu Sierot przy ul. Siennej 16 w Warszawie zostali doprowadzeni na Umschlagplatz. Stamtąd wywieziono ich do obozu zagłady w Treblince. Instytut Pamięci Narodowej wypuścił spot o wystawie poświęconej życiu Janusza Korczaka.

Ambasador Niemiec w muzeum PW. „Bezmiar zła i cierpienia wyrządzonego Warszawie”

Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego była dla mnie bardzo emocjonalnym, osobistym przeżyciem; bezmiar zła i cierpienia wyrządzonego Warszawie...

zobacz więcej

Naoczny świadek sceny przemarszu dzieci na Umschlagplatz Nachum Remba pisał: „Na czele pochodu szedł Korczak. Nie! Tego obrazu nigdy nie zapomnę. To nie był marsz do wagonów, to był zorganizowany, niemy protest przeciwko bandytyzmowi! [...] Były to pierwsze żydowskie szeregi, które szły na śmierć z godnością, ciskając barbarzyńcom spojrzenia pełne pogardy. [...] Gdy Niemcy zobaczyli Korczaka, pytali: »Kim jest ten człowiek?«. W ślad za nimi poszły dzieci z innych sierocińców i domów opieki, razem z opiekunami i wychowawcami”.

Korczak jeden z pierwszych traktował dziecko jako istotę w pełni zdolną do głębokiego przeżywania własnej egzystencji. Uważał, że dorośli mają obowiązek świadomego pokierowania rozwojem duchowym i wychowaniem dziecka nawet w sytuacjach ekstremalnych. Doktor zawsze podkreślał, że dziecko ma prawo do świadomego cierpienia, chorowania, umierania.

Przyjmuje się, że Korczak, Stefania Wilczyńska i ich wychowankowie zginęli w Treblince 6 sierpnia 1942 r. Ale i to nie jest pewne. Niektórzy badacze sądzą, że Korczak był zbyt chory i słaby, aby przeżyć transport do obozu zagłady i zmarł w wagonie pociągu wiozącego ich do Treblinki.

Na swojej stronie Instytut Pamięci Narodowej udostępnił internetową wystawę o wybitnym pedagogu i bohaterskim opiekunie dzieci. IPN zachęca do pobierania jej i drukowania.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej