RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kilkadziesiąt kont partii Brauna. „Nie było pewności, kto wpłacał pieniądze”

Grzegorz Braun (fot.  PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Grzegorz Braun (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Najnowsze

Popularne

Partia posła Grzegorza Brauna, posądzanego o prorosyjskie poglądy, posiadała kilkadziesiąt kont w bankach i nie było pewności, kto wpłacał jej pieniądze – podała w piątek „Rzeczpospolita”. Sprawozdanie finansowe ugrupowania za 2020 rok PKW odrzuciła.

Konfederacja broni Rosji. Szokujące porównania i tezy [WIDEO]

W Sejmie odbyła się konferencja założyciela Konfederacji Korony Polskiej posła Grzegorza Brauna oraz członka komitetu politycznego tej formacji...

zobacz więcej

„Konfederacja Korony Polskiej miała w 2020 roku aż 43 rachunki bankowe. Jakie wykonywano na nich operacje? W większości nie wiadomo – to jedno z ustaleń kontroli finansów tej partii przez Państwową Komisję Wyborczą” – napisa „Rz”.

 

Jak przypomina gazeta, partię zarejestrował Grzegorz Braun na początku 2020 r., a sprawozdanie finansowe za ten rok złożyła ona jak wszystkie inne ugrupowania. Jednak 1 sierpnia zostało ono odrzucone przez PKW.

 

„Np. zdaniem PKW sprawozdanie partii głosiło, że ma ona tylko jedno konto, a nie 43, jak wyszło na jaw w czasie kontroli” – pisze „Rz”.

 

Czytaj także: Policja chce uchylić immunitety połowie składu koła Konfederacji

 

Nie udało się jednak ustalić, do czego służyły te konta, bo – jak wyjaśnia PKW – „partia przesłała historie operacji wyłącznie czterech jej rachunków bankowych, a w przypadku pozostałych 39 jedynie potwierdzenie sald na koniec 2020 r.”. 

Problemy posła Konfederacji. Musi zapłacić ponad 150 tys. zł kary

Grzegorz Braun z Konfederacji nie może już unikać kar za nienoszenie maseczek w Sejmie. Łącznie straci wielomiesięczne zarobki. Kwota sięga bowiem...

zobacz więcej

Jak podaje dziennik, kolejne wątpliwości dotyczą wpłat od osób fizycznych, które były głównym źródłem dochodów partii w 2020 roku. „Ugrupowanie miało też m.in. zapomnieć wykazać przyjęcia wartości niepieniężnych, np. użyczenia lokalu” – wskazuje „Rz”.

 

Skarbniczka partii Kamila Jezierska wyjaśniła dziennikowi, że KKP miała w 2020 r. 43 konta bankowe, w tym jedno podstawowe, jedno konto VAT i 41 rachunków pomocniczych, które miały służyć do ewidencjonowania przychodów i wydatków związanych z aktywnością partii w danym okręgu.

 

„Większość z tych rachunków nie była wykorzystana w 2020 r. ze względu na brak aktywności w okręgach im przypisanych. Takie też wyjaśnienie zostało złożone w PKW” – dodała. Jak przekazała Jezierska „Rzeczpospolitej”, obecnie partia ma dwa konta.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej