RAPORT

Wojna na Ukrainie

Armia dronów. Ukraińskie wojsko zebrało 20 mln dolarów [WIDEO]

Drony na Ukrainie (fot. EBU / Radio Free Europe/Radio Liberty)
Drony na Ukrainie (fot. EBU / Radio Free Europe/Radio Liberty)

Ukraińska armia podwaja użycie dronów w odpowiedzi na rosyjską inwazję. Na ten cel zebrano ok. 20 mln dol. zagranicznych darowizn. 2 sierpnia żołnierze z jednostek dronów zaprezentowali nowe modele z ulepszonymi funkcjami, jednocześnie zobowiązując się do rozszerzenia swojej floty o około 1200 śmigłowców i miniaturowych bezzałogowych samolotów napędzanych gazem.

Nowy pakiet pomocy USA dla Ukrainy. „To inwestycja w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO”

Nowy pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy jest inwestycją w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – ocenił ukraiński minister obrony Ołeksij...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Siły Zbrojne Ukrainy do tej pory wykorzystywały drony do obserwacji oraz do ataków z powietrza, a także do pokonywania linii rosyjskich, do dostarczania współrzędnych celów potrzebnych do przeprowadzenia ataków artyleryjskich, a nawet do zrzucania granatów na czołgi wroga.

 

Ukraina chce rozszerzyć swoją zdalnie prowadzoną flotę powietrzną o jeszcze 1200 takich urządzeń. Zagraniczni darczyńcy przekazali ok. 20 mln dolarów, aby ukraińskie wojsko mogło kupić nowe i ulepszone drony.

 

Ukraińska armia w posiadaniu polskich dronów

 

– To jest pierwszy krótki pokaz projektu armii dronów. Ma on na celu zebranie pieniędzy na zakup dronów – wojskowych lub cywilnych. Ludzie mogą przekazać darowizny, a za dzień lub dwa drony przybędą na linię frontu i pomogą w obronie naszej ojczyzny – powiedział ukraiński żołnierz Jurij Szczychoł w rozmowie z amerykańską organizacją Radio Free Europe/Radio Liberty.


Matka rosyjskiego żołnierza o wojnie: Brat przeciwko bratu

Olga Sidorenko urodziła się w Charkowie w czasach sowieckich, ale 25 lat temu przeprowadziła się do Rosji i wychowała tam dwóch synów. Jednym z...

zobacz więcej

Jak przekazał żołnierz, ukraińska armia kupiła 78 modeli DJI Matrice 300. – Pierwsza partia 30 sztuk już tu jest. Są też polskie wojskowe drony rozpoznawcze, spełniające standardy NATO. Tylko 10 dni zajęło Polsce dostarczenie pierwszego takiego systemu naszym wojskom.

 

– Naszym celem jest zakup około 200 wojskowych dronów rozpoznawczych oraz około 1000 dronów dawniej cywilnych wyposażonych w kamery na podczerwień, które mogą latać przez godzinę i są w stanie wykonywać misje dalekodystansowe – przekazał Szczychoł 

 

Podczas wtorkowego pokazu przedstawiono też bezzałogowy system UJ22 Airbone.

 

Czytaj także: Straty Rosjan na Ukrainie. Sztab Generalny podał nowe dane

 

– To dron z silnikiem benzynowym. Rozpiętość skrzydeł wynosi 5 metrów. Maksymalna wysokość lotu to 6000 metrów. Loty mogą trwać do 10 godzin. Maksymalne obciążenie wynosi 10 kilogramów. Jego główną funkcją jest rozpoznanie i wykrywanie celów. System ten przeszedł w tym roku testy i kilka dronów trafiło do armii ukraińskiej. Obecnie rozpoczynamy jego stałą produkcję – powiedział Ołeksandr Czendekow, producent dronów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej